Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Saldırgan Rusya en ağır bedeli ödemeli

Güncel
qha muhabir
17 Haziran 2022, 23:31
qha muhabir
17 Haziran 2022, 23:31

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya’nın en ağır bedeli ödemesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna’da mahsur kalan milyonlarca tahılın ihracatı sorununa sebep olan Rusya’nın dünya gıda krizine yol açtığını bir kez daha yineledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), savaşın başından bu yana Kıyiv’i ikinci kez ziyaret eden Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile ortak basın toplantısı düzenledi. Ukrayna’nın güvenliği ve savunma konusuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Rus ordusunun füze saldırılarının birçoğu sivil insanlara ve sivil alt yapıya yöneliktir. Ruslar; ev, okul, hastane, üniversite, ulaşım araçlarını vuruyor. Rus füzelerine karşı savunma desteği, ortaklarımız ve hepimiz için öncelikli olmalıdır. Bu, topraklarımızın büyük bir bölümündeki insanlarımızın hayatını garanti altına alacak” açıklamasında bulundu.

Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ile ağır silah tedarikinin artırılması konusunu görüştüklerini belirten Zelenskıy, “Ukrayna’ya hava savunmasının sağlanması bugün çok önemlidir. Bu yönde hareket etmeye başladık” dedi.

VOLODIMIR ZELENSKIY: UKRAYNA’YA SALDIRAN RUSYA EN AĞIR BEDELİ ÖDEMELİ

Zelenskıy, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya’ya yönelik alınan yaptırım kararlarının güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Zelenskıy, “Saldırgan Rusya’nın bu savaş için en yüksek bedeli ödemesi gerekiyor. Ayrıca Rusya, insanlarımıza ve işletmelerimize verdiği tüm zararı tazmin etmelidir” ifadelerine yer verdi.

“RUS SALDIRGANLIĞI KÜRSEL GIDA KRİZİNE YOL AÇIYOR”

Ülkenin tahıl ihracatına engel olan Rusya’nın küresel gıda krizine yol açtığını vurgulayan Zelenskıy, “Rusya, Ukrayna limanları üzerindeki abluka nedeniyle küresel piyasada oluşan gıda açığından sorumludur. Afrika ve Asya ülkeleri açlıktan korunmalıdır. Tüm dünyadaki insanlar, temel gıda ürünlerinin fiyatlarının yükselmesinden korunmalıdır. Rus saldırganlığı olmasaydı gıda açığı bu düzeyde olmazdı” değerlendirmesinde bulundu.

“SAVAŞI KAZANACAĞIMIZDAN ŞÜPHEM YOK”

Ukrayna’yı kış mevsimine hazırlama yönündeki çalışmalarına değinen Zelenskıy, Birleşik Krallık’ın bu konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti. Zelenskıy, “Savaşı kazanacağımızdan şüphe yok. Bu nedenle zaferi de elde ettikten sonra Ukrayna’nın yeniden yapılandırılması için hazırlanıyoruz” dedi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.