Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya'nın provokasyonlarına hazır olduklarını belirtti

Güncel
Ozan Barış Erim
01 Nisan 2021, 21:04
Ozan Barış Erim
01 Nisan 2021, 21:04

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker sevkiyatı gerçekleştirmesine sert tepki gösterdi. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Zelenskıy, her türlü provokasyonlara hazır olduklarını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna sınırına gerçekleştirdiği asker sevkiyatı ile ilgili bugün sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Zelenskıy, askeri tatbikat adı altında Ukrayna sınırında güç gösterisi yapmanın ateşkes ve barış müzakerelerini baskı almaya yönelik bir davranış olduğunu belirterek, “Ordu sadece güç ve kuvvet değildir, ayrıca akıl ve dengedir.” ifadelerini kullandı.

RUSYA GÜNEY ASKERİ BÖLGESİNDE DENETİM BAŞLATTI

Rusya Savunma Bakanlığı, Güney Askeri Bölgesinde denetim başlattığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, denetim çerçevesinde 50’den fazla tatbikat düzenleneceği aktarıldı. Rus birliklerinin denetim çerçevesinde konuşlandırıldıkları kalıcı konuşlanma yerlerinden epey uzak mesafeye hızla yeniden konuşlandırma eğitimi yapacağı belirtildi.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT: DONBAS’TA ATEŞKES SONA ERDİ

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin bugün dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Donbas bölgesinde 1 Nisan itibariyle sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya, Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Dünya kamuoyunda gelişmeler endişeyle takip edilirken, ABD’den Ukrayna’ya destek geldi.