Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, işgal altına alan topraklara asla sahip olamayacaklar

Güncel
Manas
25 Mayıs 2022, 04:30
Manas
25 Mayıs 2022, 04:30

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın başta 2014 yılında işgal ettiği Kırım olmak üzere, Ukrayna’daki tüm işgal ettiği bölgelerden çıkmak zorunda kalacağını vurguladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy bu konuya ilişkin, “Rus işgali Kırım’da başladı. Kremlin, daha ilk adımında, Ukrayna’ya yönelik en büyük hatasını yaptı” ifadesini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi olarak atanan Tamila Taşeva ve heyeti ile görüştü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve heyet, görüşme kapsamında işgal altındaki Kırım’ın ve Ukrayna topraklarındaki geçici işgal altındaki bölgelerdeki vatandaşların durumu hakkında fikir alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Rusya, işgal altında tuttuğu topraklara asla sahip olamayacak” dedi.

“İŞGALCİLER KIRIM’I TERK ETMEK ZORUNDA KALACAK”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus güçlerinin Kırım’dan ve Ukrayna’nın tüm topraklarından çıkmak zorunda kalacaklarının altını çizerek, “Rus işgali Kırım’da başladı. Daha ilk adımında, Kremlin Ukrayna’ya yönelik kaderindeki en büyük hatasını yaptı. Bu adımdan sonra, Rusya’nın bir sonraki adımı yine hatalarla devam etti. Böyle başarısız adımlarının akıbetinde Rusya, tarihsel zayıflamasına yol açtı ve bundan sonra da geriye gidecek. Elbette, işgalciler Kırım’ı terk etmek zorunda kalacak. Herson, Melitopol, Energodar, Mariupol ve diğer tüm şehirlere asla sahip olamayacaklar.” değerlendirmesini yaptı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.