Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya bu savaştan büyük utanç ve yoksullukla çıkacak

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 02:07
qha muhabir
17 Mart 2022, 02:07

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna ve Rusya halkına seslendi. Zelenskıy, işgalci Rusya’nın saldırılarına devam ettiğini ancak savaştan büyük utanç ve yoksullukla çıkacağını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), dün Telegram adlı uygulamadan Ukrayna ve Rusya halkına seslenerek, Rusya’nın açtığı savaşa dair, Rusya’nın saldırılarına son vermesi ve ateşkesin sağlanması için müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy halkına, bu süreçte sabırla beklemelerini vurgulayarak, “Bu önemli. Zor ama önemli. Çünkü her savaş bir anlaşmayla biter. Toplantılar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Müzakereler devam ederken Rusya’nın saldırmaya da devam ettiğini belirten Zelenskıy, son zamanlarda yerel ve yabancı gazetecilerin öldürülmesine dikkat çekti.  

ZELENSKIY: İŞGALCİLER SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR!

Putin yönetimindeki Rusya’nın savaş suçu işlediğini açıklamalarına ekleyen Zelenskıy, “İşgalciler savaş suçlarını işlemeye devam ediyor, yerleşim yerlerini ve sivil altyapıları ateşe veriyor, Rusya’nın Ukrayna’da kullandığı füze sayısı 900’ü aştı. Hava saldırılarını saymak ise mümkün değil” dedi.

Rus askerlerin, Ukrayna topraklarında savaş suçu işlediklerinin bir kez daha altını çizen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın bu savaştan büyük utanç ve yoksullukla çıkacağına işaret ederek, Rus halkını, savaşa karşı çıkmaya davet etti.

UKRAYNA’YA GÖNDERİLMESİ PLANLANAN SAVAŞ UÇAKLARI NEREDE?

Zelenskıy açıklamasının devamında, Ukrayna’ya savaş uçağı gönderecek ülkelere seslendi. Zelenskıy, “Uçakların Ukrayna’ya gönderilmesi kararı hala yerine getirilmedi. Henüz onları almadık” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna genelinde başta Mariupol şehrinde açılan insani koridorlardan 29 bine yakın insanın tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

ZELENSKIY, ÜÇ ÜLKEYE TEŞEKKÜR ETTİ

Ukrayna’yı ziyarette bulunan Polonya, Çekya ve Slovenya ülkelerinin başbakanlarının ziyarette bulunduğunu hatırlatan Zelenskıy, “Bu büyük, cesur, doğru ve samimi bir adımdır” ifadelerini kullandı.

Zelenskıy açıklamasının sonunda, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e ziyarette bulunan bu üç ülkeye teşekkürlerini iletti. Zelenskıy, bu ülkenin olduğu gibi desteklerle zaferin kazanılacağına inandığını ifade ederek, “Eminim ki böyle arkadaşlarla, böyle ülkelerle, komşularla ve ortaklarla gerçekten kazanacağız, kim olduğunu söylemek istemiyorum, hepimiz anlıyoruz. Ve en önemlisi, bu ülkelerin liderlerine kesinlikle güveniyoruz” dedi.