Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Minsk Anlaşmalarını değiştirmeyi teklif etti

Güncel
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 14:53
Anife Bilal
26 Nisan 2021, 14:53

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Normandiya Dörtlüsü formatı çerçevesinde yürütülen müzakerelerin çıkmaza girdiğini, bu yüzden onların genişletilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Zelenskıy, Minsk Anlaşmalarının değiştirilmesi gerektiğini savundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşik Krallık merkezli dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Financial Times ile bir röportaj yaptı. Röportajda, Ukrayna’nın doğusundaki durumla ilgili yapılan müzakerelere değinen Zelenskıy, Minsk Anlaşmalarının değiştirilmesi ve Normandiya Dörtlüsü formatının genişletilmesi gerektiğini söyledi. Minsk Anlaşmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Zelenskıy, “Şu an ben, benden önce geliştirilen sürece katılıyorum. Minsk süreci şimdiki durumda daha esnek olmalı. Bugünün hedeflerine hizmet etmeli, geçmişin hedeflerine değil.” dedi.

ZELENSKIY İKİ SEÇENEĞE İŞARET ETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanına göre bu durumda iki seçenek mevcut; Minsk Anlaşmalarını değiştirmek veya onlardan vazgeçmek. Öte yandan Zelenskıy, Ukrayna’nın Donbas’ta neredeyse her gün asker kaybettiğini hatırlatarak hızlı hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bununla birlikte Zelenskıy, Normandiya Dörtlüsü formatını genişletmeyi ve derinleştirmeyi teklif etti. Cumhurbaşkanına göre; Ukrayna, Rusya, Almanya, Fransa’nın katılımıyla gerçekleşen Normandiya Dörtlüsü müzakereleri çıkmaza girdi. Bu nedenle Zelenskıy; ABD, Birleşik Krallık ve Kanada gibi diğer etkili ülkelerin de Dörtlüye katılması gerektiğini savundu.