Cumhurbaşkanı Zelenskıy Litvanya Parlamentosuna hitap etti: Rusya işlediği savaş suçlarının cezasını çekmeli

Güncel
qha muhabir
12 Nisan 2022, 17:01
qha muhabir
12 Nisan 2022, 17:01

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın yüz binlerce kişiyi, işgali altındaki Ukrayna topraklarından çıkararak kamplarına götürdüğünü söyledi. Zelenskıy, Rusya’nın açtığı savaşın sorumluluğunu üstlenmesi ve işlediği savaş suçları için cezasını çekmesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 12 Nisan 2022 tarihinde Litvanya Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmasında, Rusya’nın açtığı savaşın sorumluluğunu üstlenmesi ve işlediği savaş suçları için cezasını çekmesi gerektiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy konuşmasında, “Lüblin üçgeni formatında iş birliğimizi sürdüreceğiz” diyen Zelenskıy, Litvanya’yı Ukrayna’nın geleceğini yeniden inşa etme projesine katılmaya davet etti. Litvanya halkının işgalden sonra özgürlüğe kavuşmanın nasıl zor olduğunu iyi bildiğini dile getiren Zelenskıy, Litvanya’nın bugün Avrupa değerlerini korumak için ona bağlı adımları atmaya devam ettiğini de ifade etti.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: RUSYA CEZASINI ÇEKMELİ

İşgalci Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna topraklarından yüz binlerce kişiyi zorla çıkararak kamplarına götürdüğünü belirten Zelenskıy, “Ruslar, Buça’da yaptıklarını, bir süre kaldıkları tüm Ukrayna kentlerinde yaptı. Rusya, savaşın sorumluluğunu üstlenmeli, işlediği savaş suçları için cezasını çekmeli” ifadelerini kullandı.