Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kanada Başbakanı Trudeau ile görüştü

Güncel
Anife Bilal
02 Kasım 2021, 18:23
Anife Bilal
02 Kasım 2021, 18:23

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 26’ncı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı (COP26) çerçevesinde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüştü. Görüşmede Zelenskıy, Trudeau’yu Ukrayna’ya ziyaret düzenlemeye davet etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 26’ncı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katıldı. Konferans çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dün Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, görüşme sırasında taraflar, Kuzey Akım-2 projesinin Avrupa’nın enerji güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdit, enerji krizi ve krizle mücadele etme yollarını ele aldı. Bununla birlikte Zelenskıy, Kanada Başbakanına, Donbas’taki durum ve altyapı geliştirme, toprak reformu, dijitalleşme dahil olmak üzere Ukrayna’daki reformlar hakkında bilgi verdi. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirme ve Ukrayna ile Kanada arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasını genişletme konusundaki umutları dile getiren Zelenskıy, ayrıca Ukrayna vatandaşları için Kanada vizesi alma sürecini basitleştirme konusunu da gündeme getirdi.

UKRAYNA’DAN KANADA’YA TEŞEKKÜR

Başbakan Justin Trudeau’yu Ukrayna’ya ziyaret düzenlemeye davet eden Zelenskıy, Kanada’ya Ukrayna bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne verdiği kararlı destek için teşekkür etti.