Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da bir araya geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 10:50
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 10:50

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray’da bir araya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, görüşmede güvenlik meselelerine öncelik verdiklerini ifade etti. Zelenskıy, özellikle işgal altındaki Kırım’da, Donbas’ta, Karadeniz-Azak bölgesinde ve enerji güvenliği konularına dikkat çekildiğini kaydetti. Zelenskıy, Rusya tarafından yasadışı olarak gözaltına alınan yaklaşık 450 Ukraynalının listesini ABD Başkanı Biden’a teslim ettiklerini bildirerek serbest bırakılmalarını talep ettiklerini kaydetti. ABD Başkanı Biden ise, “ABD, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne sıkı sıkıya bağlı” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve gelmesinden bu yana dün ilk kez Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD’nin başkenti Washington’daki Beyaz Saray’da bir araya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı çalışma ziyareti sırasında, ABD Başkanı Joe Biden ile güvenlik konularına ağırlık verilen görüşmeler yaptı.

Volodymyr Zelenskyi, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joseph Biden ile görüşmeye başladı: güvenlik sorunları bir önceliktir

UKRAYNA’DAN ABD’YE TEŞEKKÜR

Ukraynalı lider toplantının başında Biden’a, “Öncelikle davetiniz için teşekkür ederim. Dünya için bu zor zamanda, önemli buluşmamız için zaman buldunuz. Bu bizim gerçekten stratejik ortaklar olduğumuzu gösteriyor. Egemenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü desteklediğiniz için teşekkür ederiz. Bu bizim için çok önemli” diye konuştu. Ayrıca Zelenskıy, yapılan telefon görüşmesinden hemen sonra Ukrayna’ya 2 milyon dozdan fazla koronavirüs aşısı gönderdiği için Biden’e teşekkür etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Mevcut güvenlik programı kapsamında Ukrayna’ya yapılan yardımın yıl sonuna kadar 60 milyon dolar artırma girişimi için de teşekkür ederim.” dedi.

ABD’YE AFGANİSTAN TAZİYESİ

ABD ordusunun Afganistan’daki kayıpları ile ilgili taziyelerini de dile getiren Zelenskıy, “Nasıl olduğunu anlıyoruz, çünkü ülkemizin doğusunda, Donbas’ta sekiz yıldır devam eden savaş var ve en iyi insanlarımızı kaybediyoruz.” ifadelerini kaydetti.

ZELENSKIY-BIDEN GÖRÜŞMESİNDE EN ÖNEMLİ GÜNDEM BAŞLIĞI GÜVENLİK OLDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı, toplantının gündeminde her iki ülke için de birçok önemli konunun bulunduğunu belirterek, Kırım Yarımadası ve Karadeniz’in güvenliğine ilişkin konuların müzakere edildiğini kaydetti.

UKRAYNALILARIN SERBEST BIRAKILMASI GÜNDEME GETİRİLDİ

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanının, ABD’nin Donbas’taki barış sürecine olası katılımı ve işgal edilen topraklarda ve Rusya’da yasa dışı olarak tutuklu bulunan Ukraynalıların serbest bırakılması konusunu gündeme getirdiği aktarıldı. Zelenskıy, “Sayın Başkan, sabah, Donbas, işgal altındaki Kırım’da ve Rusya’da yasa dışı alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının bir listesini ekibinize teslim ettik. Bazıları, geçici olarak işgal edilen Donbas topraklarında, geçici olarak işgal edilen Kırım’da ve Moskova’da olmak üzere yaklaşık 450 kişi. ABD bu konuda nasıl bir rol, nasıl bir yardım sağlayabilir?” ifadelerini kullandı.

BIDEN: UKRAYNA VE ABD’NİN ORTAK DEĞERLERİ VAR

Joe Biden ise Ukrayna Cumhurbaşkanını Beyaz Saray’da, özellikle Oval Ofis’te ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yıldönümü kutlamaları sırasında, devletler arasındaki ortaklığın her zamankinden daha güçlü olduğunu ve sadece yoğunlaşacağını kaydetti. Biden, “Ukrayna ve ABD’nin ortak değerleri var. Aynı zamanda, uzun vadeli Ukrayna’yı bütün, özgür ve bölünmez yapma hedefimize ulaşma konusunda sarsılmaz bir şekilde kararlıyız. ABD, Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün sadık bir destekçisi olmaya devam ediyor ve Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik emellerine olan desteğimiz sarsılmaz” dedi. Biden, ABD’nin Ukrayna’ya 60 milyon dolar değerinde yeni bir güvenlik paketi sağladığını vurgulayarak, “Ukrayna’ya yardım etmek için enerji ve iklim konularında yeni bir diyalog yürütüyoruz. Aynı zamanda Ukrayna’yı iklim hedefleri açısından destekliyoruz” dedi.