Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, gıda krizi gündemiyle Afrika Birliği'ne hitap edecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2022, 11:43
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2022, 11:43

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, gıda krizi gündemiyle Afrika Birliği’ne hitap edecek. Ukrayna-Rusya savaşının, tahıl ihtiyacının çoğunluğunu bu iki ülkeden karşılayan Afrika’da olası gıda krizine etkileri görüşülecek.

Afrika basınına göre Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bugün videokonferans ile Afrika Birliği’ne (AfB) akredite Afrikalı büyükelçilere hitap edecek. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, AfB’ye hitap etmek istediğini ilk kez 13 Nisan’da AfB Dönem Başkanı ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştı. AfB Dönem Başkanı Sall, 3 Haziran’da Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü. Ukrayna’ya da gideceğini belirten Sall’in Ukrayna tarafının görüşme talebine karşın ilk olarak Rusya’yı ziyaret etmesi ise dikkati çekmişti.

GÜBRE VE BUĞDAY İHTİYACI KRİTİK NOKTADA

Afrika ülkelerinin büyük bir kısmı, buğday ve gübre ithalatının büyük bir kısmını Ukrayna ve Rusya’dan gerçekleştiriyor. Bu nedenle, savaşı uzadıkça Karadeniz’e binlerce kilometre uzaklıktaki Afrika’da olası bir gıda krizi de giderek daha da yaklaşıyor.

AfB Dönem Başkanı Sall, geçen hafta Fildişi Sahili’nin Abidjan kentinde düzenlenen Africa CEO Forum’da yaptığı konuşmada, kıtanın büyük bir kısmında yağış mevsiminin başladığını ve süreçte gübre bulamazlarsa ciddi bir gıda krizine sürükleneceklerini söylemişti.

BAZI AFRİKA ÜLKELERİNİN BUĞDAYI TAMAMEN UKRAYNA VE RUSYA’YA BAĞLI

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) yayımladığı rapora göre, 2018-2020’de Rusya’dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri toplam ithalatının yüzde 44’ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

AA’nın bugün aktardığı habere göre halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan karşılarken bazı ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90’ının üzerine çıkıyor. Somali ve Benin buğday ithalatının yaklaşık yüzde 100’ünü bu ülkelerden yaparken Mısır’da bu oran yüzde 80’in üzerinde bulunuyor.

Benin, Tanzanya, Sudan, Madagaskar, Kongo, Ruanda ve Senegal gibi 16 ülke ise ithalatın yüzde 50’den fazlasını bu iki ülkeden gerçekleştiriyor.