Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Bekleyecek zamanımız kalmadı, Rusya'ya petrol ambargosu uygulanmalı

Güncel
qha muhabir
10 Nisan 2022, 09:20
qha muhabir
10 Nisan 2022, 09:20

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın bekleyecek zamanı kalmadığını, saldırgan Rusya’nın petrol ihracatına ambargo uygulanması gerektiğini söyledi. Ayrıca Zelenskıy, Ukrayna’daki savaş mağdurları adına toplanan 9,1 milyar euro yardım taahhüdü için teşekkür etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 9 Nisan 2022 tarihinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, nakit akışlarında Rusya’ya yönelik daha sert kısıtlamalar uygulanması gerektiğini dile getirdi. Tüm medeni ve demokratik ülkelerin Rusya’yı durdurmak için harekete geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bekleyecek zamanımız yok. Özgürlüğün bekleyecek zamanı yoktur” diyen Zelenskıy, Rusya’nın yeni kuvvetlerini ve yeni teçhizatlarını Ukrayna’ya sokmayı göze alabileceğini, bu nedenle derhal harekete geçilmesi ve Rusya’ya karşı petrol ambargosu uygulanması gerektiğini söyledi.

9,1 MİLYAR EURO YARDIM TAAHHÜDÜ

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’un Kıyiv ziyaretine yeni mali ve savunma destek paketi ile geldiğini belirten Zelenskıy, ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nın başlattığı “Ukrayna İçin Ayağa Kalk” etkinliğinde, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırılarından dolayı evlerinden edilen savaş mağdurları adına toplanan 9,1 milyar euro yardım taahhüdü için teşekkürlerini ifade etti.