Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Bağımsızlık Günü kutlamalarında gözyaşlarını tutamadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2021, 18:10
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2021, 18:10

Ukrayna’nın 30’uncu Bağımsızlık Günü kutlamalarında duygu dolu anlar yaşandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, tören sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Ukrayna’da 24 Ağustos Bağımsızlık Günü kaydediliyor. Ukrayna’da bağımsızlığın 30’uncu yıl dönümü resmi törenlerle coşkuyla kutlandı. Başkent Kıyiv’de bağımsızlık günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bağımsızlık günü kutlamaları sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy’ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü. İşte o anlar:

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi. Bağımsız Ukrayna, bugün 30. yılını kutluyor.
Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı. 2014 yılından bu yana Kırım ve Donbas’ta devam eden Rus işgali şartları nedeniyle Bağımsızlık Günü işgalin gölgesinde kaydediliyor.