Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy Avrupa Parlamentosuna böyle seslendi: Bizimle olduğunuzu kanıtlayın

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Mart 2022, 17:36
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Mart 2022, 17:36

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Parlamentosu oturumunda sık sık ayakta alkışlanan bir konuşma gerçekleştirdi. Rusya’ya karşı özgürlüklerini savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Zelenskıy, AP’ye “Bizimle olduğunuzu, bizi yalnız bırakmayacağınızı kanıtlayın.” dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) bugün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı gündemiyle Brüksel’de olağanüstü oturum düzenledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Parlamentosunun (AP) Ukrayna’ya destek için düzenlediği olağanüstü oturumda video bağlantısıyla katılarak Avrupa ülkelerine seslendi. Konuşma yapacağı, oturumdan kısa süre önce duyurulan Zelenskıy, sık sık ayakta alkışlanan konuşmasında, Rusya’ya karşı özgürlüklerini savunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Ülkesinin günlerdir Rusya’nın işgal saldırıları altında olduğunu hatırlatan Zelenskıy, Rusya’nın işgaline direndiklerini, özgürlüklerini korumaya çalışacaklarını ve galip geleceklerine inandığının altını çizdi.

HARKİV BUGÜN İKİ KEZ BOMBALANDI!

Rusya’nın yoğun saldırılarına maruz kaldıklarını, Harkiv’in bugün iki füze saldırısına uğradığını dile getiren Zelenskıy, Harkiv’deki Özgürlük Meydanı’nın Avrupa’nın en büyük meydanı olduğunu ve bunun özgürlüklerine karşı bir saldırı olduğunu anlattı. Zelenskıy, “Kimse özgürlüklerimize müdahale edemeyecek. Kimse bizi ezemeyecek. Biz güçlüyüz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dün ise 16 çocuğun saldırıda hayatını kaybettiğini anımsatarak Rus yetkililerin askeri hedefleri vurdukları sözlerine karşılık “Biz çocuklarımızı canlı görmek istiyoruz. Hangi çocuk askeri bir tesiste çalışabilir.” diye konuştu.

ZELENSKIY: BİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞINIZI KANITLAYIN

Zelenskıy, “Avrupa’nın eşit üyesi olmak istiyoruz. Bugün böyle olduğumuzu gösterdiğimize inanıyorum. AB bizimle çok daha güçlü olacaktır. Siz olmadan Ukrayna yalnız kalacaktır. Gücümüzü kanıtladık. Siz de bizimle olduğunuzu kanıtlayın. Bizi yalnız bırakmayacağınızı kanıtlayın.” ifadeleriyle çağrıda bulundu.

UKRAYNA’NIN AB ÜYELİĞİNE AVRUPA PARLAMENTOSUNDAN DESTEK

Oturumun açılışında konuşan AP Başkanı Roberta Metsola, parlamento adına Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını en kuvvetli şekilde kınadığını vurguladı.

Metsola, Avrupa’nın varoluşsal tehdit altında olduğunu ifade ederek Uluslararası Ceza Mahkemesinin savaş suçları soruşturmasını desteklediklerini, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr) Lukaşenko’yu sorumlu tuttuklarını kaydetti. Ukrayna’nın AB perspektifini desteklediklerini söyleyen Metsola, AB üyelik başvurusu için çalışacaklarını bildirdi.

UKRAYNA BAYRAKLARIYLA DESTEK GÖSTERİSİ

AP Genel Kurul salonunda milletvekillerinin oturduğu sıralara Ukrayna bayrakları asılırken bazı milletvekillerinin de Ukrayna bayrağını simgeleyen mavi ve sarı renkli kıyafetler giydiği ve “Ukrayna’nın yanındayız” yazılı dövizler taşıdığı görüldü. Öte yandan bazı milletvekilleri ise Ukrayna bayrağının basılı olduğu tişörtlerle oturuma katıldı.