Ukrayna Başbakanı Şmıgal, Antalya Diplomasi Forumu'nda dünya ülkelerine hitap etti

Güncel
Ömer Kaya
11 Mart 2022, 15:45
Ömer Kaya
11 Mart 2022, 15:45

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, 75 ülkeden devlet ve hükumet başkanı, bakan ve üst düzey yetkilinin katıldığı II. Antalya Diplomasi Forumu’na videokonferans yöntemiyle katılarak konuşma gerçekleştirdi. Şmıgal, savaşın diplomasi masasında çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya ülkelerinin devlet başkanları, dışişleri bakanları ve yetkililerini bir araya getiren İkinci Antalya Diplomasi Forumu başladı. Üç gün sürecek olan forumun, bu yılki başlığı, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” şeklinde belirlendi. Foruma, 17 devlet ve hükumet başkanı, 80 bakan ve 39 uluslararası örgüt temsilcisi katılımıyla toplamda 75 ülkeden temsilci katıldı. Antalya Diplomasi Forumu’nun ikincisi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, foruma hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine ilişkin, “2014’te Kırım’ın işgaline tüm dünya ses çıkarmış olsaydı acaba bugün bu tablo ile karşı karşıya kalır mıydık?” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi ve saldırılar dünya kamuoyunun bir numaralı gündemi haline geldi. Ukrayna Başbakanı Şmıgal, Antalya Diplomasi Forumu’nda dünya ülkelerine hitap etti. Şmıgal, “Barışın Bedeli veya Savaşın Bedeli” başlıklı oturumda bir konuşma gerçekleştirerek, “Her savaş, müzakere masasında bitirilmelidir” değerlendirmesini yaptı.

“UKRAYNALILARIN RUS İŞGALİNE KARŞI KURTULUŞ SAVAŞI”

Şmıgal’ın açıklamaları şöyle:

Rusya, Ukrayna’da yıldırım harekatı yapıp 3 gün içinde ülkemizi ele geçirmek istedi. Zaferi kutlamak için tören üniforması bile hazırladılar. Ancak Rusya’nın planları bozuldu, kazanamadılar ve asla kazanamayacaklar.

Ukrayna’da yaşananlar, Ukraynalıların Rus işgaline karşı yürüttüğü kurtuluş savaşıdır. Ukrayna’da kimse Rusya’yı çiçeklerle karşılamıyor. Kimse Ukrayna’da SSCB’yi yeniden yaratmak istemiyor. Ukraynalılar, kendi devletlerini inşa etmek, gelecekleri hakkında seçim yapma hakkına sahip olmak istiyor.

Ukrayna, NATO, AB, ABD ve Türkiye dahil olmak üzere uluslararası toplumun diğer üyelerinin desteğini gerektiren, ancak hiçbiri tarafından yönlendirilmeyen bir konudur. Aksi söylentiler, Rusya’nın saldırganlığına karşı savaşmayı seçen milyonlarca kadınlı erkekli Ukraynalıyı gücendiriyor.

Antalya Diplomasi Forumu, canlı yayını için tıklayınız.

TÜRKİYE-UKRAYNA-RUSYA ÜÇLÜ TOPLANTISI YAPILDI

Forumdan bir gün önce, 10 Mart 2022’de Antalya Belek’te Diplomasi Forumu’nun olacağı komplekste, tarihi bir görüşme gerçekleşti. Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal ve saldırıları sonrasında hükumetler arası ilk görüşme Antalya’da meydana geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ev sahibi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üçlü görüşme gerçekleştirdi. Üçlü formattaki görüşmenin ardından taraflar açıklamalarda bulundu.