Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2022, 17:00
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2022, 17:00

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz telefonda görüştü. Görüşmede, tüm savaş suçlarının faillerinin tespit edilip cezalandırılması gerektiği vurgulanırken ayrıca saldırgan Rusya’ya karşı yaptırımlar ile Ukrayna’ya yönelik savunma ve mali destek konuları görüşüldü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Söz konusu görüşmede, Ukrayna’daki durum ve Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere süreci ele alındı. Almanya Başbakanı Scholz’un, Rus ordusunun Buça’da ve Ukrayna’nın başka yerlerinde işlediği iğrenç savaş suçlarını kınadığı aktarıldı.

Alman Hükumetinin Sözcü Yardımcısı Christine Hoffmann görüşmeye dair yaptığı açıklamada, “Scholz, Almanya’nın Ukrayna halkı ile olan dayanışmasını ve tam desteğini dile getirdi. Federal hükumet, uluslararası ortaklarıyla birlikte, suçların tamamen aydınlatılması ve faillerin tespit edilerek ulusal ve uluslararası mahkemeler önünde hesap sorulmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.” dedi.

Öte yandan açıklamada, Scholz ve Zelenskıy’ın Ukrayna’ya daha fazla destek verilmesine ilişkin imkanları ele aldığı ve yakın temas içinde kalma konusunda anlaştığı belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ise Almanya Başbakanı Scholz ile görüşmesine ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tüm savaş suçlarının faillerinin tespit edilip cezalandırılması gerektiğini vurguladık. Ayrıca Rusya karşıtı yaptırımları, Ukrayna’ya yönelik savunma ve mali desteği de görüştük.” ifadelerine yer verdi.