Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü

Güncel
qha muhabir
08 Haziran 2022, 17:03
qha muhabir
08 Haziran 2022, 17:03

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefonda görüştü. İkili arasında Ukrayna’ya savunma desteği, gıda güvenliği, Rusya’nın savaş esirlerine yönelik muamelesi ve Ukrayna’nın Avrupa Birliğine entegrasyonuyla ilgili konular konuşuldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 8 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini duyurdu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Almanya’nın Ukrayna’ya yönelik savunma desteğinin artırılması ve küresel gıda güvenliğinin sağlanması konularını görüştüklerini belirtti.

Açıklamaya göre, görüşmede Rusya’nın savaş esirlerine yönelik uluslararası muamele kurallarına uyması gerektiği dile getirildi, ayrıca Ukrayna’nın AB’ye entegrasyonuna ilişkin kararların önemi vurgulandı.

SCHOLZ: KÜRESEL AÇLIK KRİZİ, PUTİN’İN AÇTIĞI SAVAŞIN SONUCU

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 7 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Yaklaşan küresel açlık krizinin sorumlusu Rusya’dır. Bu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in açtığı savaşın bir sonucu. Tahılın Ukrayna’dan güvenli bir şekilde ihraç edilebilmesi için Birleşmiş Milletler ve ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz” ifadelerine yer vermişti.