Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: AB, sürgün ve savaşın sponsoru olmamalıdır!

Haberler
Anife Bilal
13 Nisan 2022, 17:17
Anife Bilal
13 Nisan 2022, 17:17

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Estonya Parlamentosuna hitap etti. Zelenskıy buradaki konuşmasında, Estonya’ya Avrupa Birliği’ni (AB) Rus enerji kaynaklarına tam ambargo uygulama ve tüm Rus bankalarının yaptırım kapsamına alması konusunda teşvik etme çağrısında bulunarak, “AB, sürgün ve savaş sponsoru olmamalıdır.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün çevrimiçi olarak Estonya Parlamentosuna hitap etti. Konuşmasında Zelenskıy, Rusya’ya yeni ve daha sert yaptırımların uygulanması gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

Estonya’yı, Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketini onaylarken, AB düzeyinde Rus bankalarının hepsinin yaptırım altına alınması ihtiyacını savunmaya çağırıyorum. Tüm bankaların sadece bir kısmının değil. Artık petrolü yaptırım paketine eklemeye davet ediyorum. AB düzeyinde bir ambargo gerekiyor! 

“RUS ORDUSUNUN SAVAŞ SUÇLARINI ARAŞTIRAN ORTAK GRUBA KATILMAYA DAVET EDİYORUM”

Ayrıca, devletinizi ve uzmanlarınızı Rus ordusunun Ukrayna topraklarında işlediği savaş suçlarını araştırmak için kurulan ortak grubun çalışmalarına katılmaya davet ediyorum. Savaş suçlarının sayısı on binleri bulduğuna göre, teknik ve uzman desteğine şu an çok ihtiyacımız var. Bunlar arasında sivillerin infazı, işkence, tecavüz, hastanelerin bombalanması, doğum hastanelerinin bombalanması, gıda depolarının yakılması, çocukların saklandığı sığınakların topçu ateşi ile bombalanması yer alıyor… Rusya’nın bu işgal saldırısının 49 günü içinde işlemediği bir suç yok.”

“500’DEN FAZLA UKRAYNA VATANDAŞI ZORLA RUSYA’YA ÇIKARILDI”

Rusya’nın işgal altına aldığı bölgelerde, Ukrayna vatandaşlarını zorla Rusya’ya sürgün ettiğini belirten Zelenskıy, “Şu an 500 binden fazla Ukrayna vatandaşı zorla yerinden edildi. Bu insanların belgelerine el konuluyor ve onları Rusya’nın uzak bölgelerine göndermeye çalışıyorlar. Her türlü yollarla Ukrayna’ya geri dönmelerini engelliyorlar. Çocuklar ailelerden alınıyor ve yasa dışı olarak başka ailelere veriliyor. Rusya’nın saldırdığı yerleşim yerlerinde on binlerce insan öldürüldü. Rusya sivil halka karşı elinde olan her türlü topçu, roketatar sistemleri, fosfor bombaları ve uluslararası hukukla yasaklanan diğer mermiler dahil her türlü bombaları kullanıyor.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna halkını yok etmeye çalıştığını vurgulayan Zelenskıy, AB’nin sürgün ve savaş sponsoru olmaması gerektiğini dolayısıyla Rusya’nın savaş bitene kadar AB ülkelerinden veya şirketlerinden para almaması gerektiğini ifade etti.