Ukrayna Büyükelçisi Bodnar, Türkiye’nin eski AB Bakanı ve BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’ı ziyaret etti

Güncel
qha muhabir
29 Haziran 2022, 19:05
qha muhabir
29 Haziran 2022, 19:05

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye’nin eski AB Bakanı ve BM 75. Genel Kurulu Başkanı, TBMM Milletvekili Volkan Bozkır’ı TBMM’de ziyaret etti. Görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşının son gelişmeleri ile ülkelerin ikili ilişkileri üzerinde duruldu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) bugün Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu Başkanı, Eski Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Milletvekili Volkan Bozkır’ı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) ziyaret etti. Büyükelçi Bodnar ile Bozkır, ziyaret çerçevesinde Ukrayna’daki savaşın son gelişmelerini değerlendirdi. Ayrıca görüşmede, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ikili ilişkiler üzerinde duruldu.

Büyükelçi Bodnar, sosyal medya üzerinden konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, “Ukrayna’nın kadim dostu Sayın Bozkır devletimizi anlıyor ve destekliyor, ikili parlamentolar arası işbirliğini güçlendirmek için çalışmaya hazır. 2018 yılında Türkiye Parlamento heyeti ile birlikte Ukrayna’yı ziyaret eden Sayın Bozkır’ı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığında ağırladık.” ifadelerini kullandı.

Volkan Bozkır ise söz konusu görüşmeye ilişkin, “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Vasıl Bodnar, TBMM’de ziyaretime geldi. Bölgemizdeki ve Ukrayna’daki güncel gelişmeler ve ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler hakkında faydalı bir görüş teatisi gerçekleştirdik.” ifadelerini paylaştı.

VOLKAN BOZKIR KİMDİR?

Vollkan Bozkır, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlamıştır. 39 yıllık Dışişleri Bakanlığı kariyeri boyunca; Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi, AB nezdinde TC Daimi Temsilcisi görevlerinde bulunmuştur.

Başbakan Turgut Özal’ın Dışişleri Danışmanlığını, Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı görevlerinin yanı sıra AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur.

Büyükelçi Volkan Bozkır, 2011 yılında ilk defa İstanbul’dan Milletvekili seçilmiştir. TBMM‘de 24, 25, 26 dönem ve halihazırda 27. Dönem milletvekilidir. Bu dönemler zarfında, Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı, Türk-Rus Sivil Forumu Eş Başkanlığı ve Türkiye-Avustralya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ağustos 2014’te Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak atanmış ve Haziran 2016’ya kadar görevde kalmıştır.

Büyükelçi Volkan Bozkır, Haziran 2020’de, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başkanlık eden ilk Türk vatandaşıdır.

Romanya Ulusal Liyakat Madalyası, “Şövalye” düzeyinde “İtalya Liyakat Nişanı”, “Azerbaycan Cumhuriyeti Diplomatik Hizmet Kurumları’nın 100. Yıl Dönümü Madalyası” ve “Hilal-i Pakistan Nişanı” hamilidir. Evli ve iki çocuk babası olan Büyükelçi, iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır.