Ukrayna Büyükelçisi Bodnar, küresel gıda krizine ilişkin açıklama yaptı

Güncel
Ömer Kaya
07 Haziran 2022, 20:57
Ömer Kaya
07 Haziran 2022, 20:57

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya topyekun saldırısı ile başlayan savaşın yarattığı gıda krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin girişimiyle Ukrayna tahılının güvenli koridor üzerinden taşınmasına ilişkin Büyükelçi Bodnar, Şu an BM ve ortaklarımızla birlikte Ukrayna’daki tarım ürünlerinin ihracatı için insani koridorun oluşturulması imkanı üzerinde çalışıyoruz açıklamasını yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş küresel anlamda gıda tedariğini olumsuz etkiliyor. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyareti öncesinde bugün konuya ilişkin açıklama yaptı.

“UKRAYNA’NIN MENFAATİNİ DİKKATE ALMAYAN ANLAŞMALAR TARAFIMIZCA REDDEDİLECEK”

Büyükelçi Bodnar, Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında henüz bir anlaşmanın olmadığını kaydederek, şunları ifade etti:

Ukrayna, küresel gıda krizinin önüne geçmek amacıyla Ukrayna limanları üzerindeki blokenin kaldırılması için maksimum çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz hafta Ukrayna ve Türkiye Cumhurbaşkanları Ukrayna’dan tarım ürünlerinin deniz yolu ile ihracatı için güvenli koridorun oluşturulmasını görüştüler. Bu konudaki Türkiye’nin çabalarını takdir ettiğimizi ifade etmek isterim. Aynı zamanda Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında bu konu ile ilgili varılmış herhangi bir anlaşmanın henüz olmadığının altını çizmek isterim.

Ukrayna’da bulunan tarım ürünleri ile ilgili kararlar tüm ilgili tarafların katılımıyla verilmelidir. Ukrayna’nın menfaatlerini dikkate almayan anlaşmalar tarafımızca reddedilecektir. Ayrıca Rusya Federasyonu’nun Mıkolayiv’deki tahıl terminaline geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği füze saldırısına bakılırsa Rusya’nın bu koridordan istifade ederek onu Odesa ve Ukrayna’nın güneyine saldırmak için bir fırsat olarak kullanmak isteyebileceği ihtimalini göz ardı edemeyiz.

O yüzden deniz taşımacılığının yeniden başlaması için etkili güvenlik garantileri lazım. Söz konusu garantiler, denizden gelebilecek tehditlerden sahillerini korumak için Ukrayna’ya ilgili silahların temini ve Karadeniz su alanının ilgili kısmını korumak için üçüncü ülkelerin deniz kuvvetlerinin katılımı yolu ile sağlanmalı. Şu an BM ve ortaklarımızla birlikte Ukrayna’daki tarım ürünlerinin ihracatı için insani koridorun oluşturulması imkanı üzerinde çalışıyoruz.

RUSYA’NIN BAŞLATTIĞI SAVAŞ İLE KÜRESEL GIDA KRİZİ BÜYÜYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlattığı savaşın en önemli sonuçlarından birisi olan küresel gıda krizi, uzun yıllardır açlıkla mücadele eden ülkelerin durumunu savaş ile beraber daha da kötüleştirdi. Uzmanlar, eşi görülmemiş bir açlık krizine doğru dünyanın ilerlediğini ifade ediyor. Ayrıca küresel eşitsizlik ve yoksulluk, Rusya’nın saldırıları nedeniyle durma noktasına gelen gıda tedarikini daha da kötüleştiriyor.