Türkmenistan'dan Afganistan’a insani yardım

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Aralık 2021, 09:55
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Aralık 2021, 09:55

Türkmenistan, komşu ülkesi Afganistan’a aralarında; gıda, tekstil ve ev eşyası ile petrol ürünlerinin bulunduğu insani yardım malzemeleri gönderdi. Yardımlar, iki ülkenin temsilcilerinin katıldığı resmi törenle teslim edildi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, komşu ülke Afganistan’a aralarında gıda, tekstil ve ev eşyası ile petrol ürünlerinin bulunduğu insani yardım malzemelerinin gönderildi. Bakanlığın açıklamasında, 10 Aralık’taki hükumet toplantısında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Afganistan’a ekonomik, sosyal ve insani alanlarda sistematik ve düzenli yardım ve kapsamlı desteğin sürdürülmesi amacıyla ülkeye insani yardım yapılmasına ilişkin karar aldığı ifade edildi.

TÜRKMENİSTAN’IN AFGANİSTAN’A YARDIMLARI TESLİM EDİLDİ

İnsani yardım kapsamında bin 200 ton gıda, tekstil ve ev eşyası ile 20 tanker vagondan oluşan petrol ürünlerinin Afganistan’a ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, insani yardımın teslim töreninde Türkmenistan’dan temsilci bir heyet yer alırken Afgan tarafından da Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Abbas Stanikzai, Herat Eyaleti Valisi Nur Ahmad İslamjar ve diğer yetkililer hazır bulundu.
Öte yandan insani yardım töreninin akabinde, Türkmenistan’ın katkılarıyla Afganistan’da inşa edilen Akina ve Turgundı kasabalarındaki camilere sadakalar verildi.