Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası, Çin'in suçluların iadesi anlaşması hakkında ne düşünüyor?

Diaspora
Ozan Barış Erim
04 Ocak 2021, 19:59
Ozan Barış Erim
04 Ocak 2021, 19:59

Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında suçluların iadesine yönelik anlaşma, tartışılmaya devam ediyor. Doğu Türkistanlıları tedirgin eden anlaşmanın, Çin Ulusal Konseyinde oylanmasının ardından gözler Türkiye’ye çevrildi. Anlaşmanın Türkiye tarafından onaylanmaması için Türkiye Büyük Millet Meclisine birçok çevrelerden çağrılar yapılıyor. Bunların başında da Türk dünyasının temsilcileri geliyor. Kırım Tatar Diasporası da anlaşmanın kabul edilmesini istemiyor.

Çin Ulusal Konseyi, 25 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’de ikamet izni ve vatandaşlık alamayan on binlerce Doğu Türkistanlıyı endişeye sevk eden suçluların iadesi kararını kabul etti. Türkiye ile 2017 yılında imzalanan karar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda şu an için onaylanmadı. Çin hükumetinin verdiği tek taraflı onay kararını, Türkiye’deki Kırım Tatar diaspora temsilcileri Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar Kırım Haber Ajansı’na değerlendirdi. Bayar, konu ile ilgili, “Bir hukuk devleti olan Türkiye’nin gündemdeki Suçluların İadesi Anlaşması’nı onaylamayacağına ve tek bir kardeşini bile cani Çin rejimine teslim etmeyeceğine yürekten inanıyoruz.” dedi.

DQTK GENEL SEKRETERİ AV. NAMIK KEMAL BAYAR

“DQTK, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSANLIK SUÇLARINA TEPKİSİNİ DİLE GETİRMİŞTİR”

Doğu Türkistan’da Çin yönetimi yıllardır insanlık suçu işliyor. Uygur Türklerinin maruz kaldığı baskılar ve asimilasyon uygulamaları, milyonlarca insanın toplama kampına zorla alınmasıyla bütün dünyanın gündeminde. Uygurları hiç şüphesiz en iyi anlayan halklardan biri de kardeş halk Kırım Tatarları. Tarih boyunca Kırım Tatarlarının da benzer insanlık suçlarının mağduru olduğunu ve bundan dolayı bölgede yaşananların öfke ile takip edildiğini ifade Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, “Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu, Doğu Türkistan’daki insanlık suçlarına karşı tepkisini 13 Şubat 2019 tarihli bildirisi ile dile getirmiştir ve bugün de o bildiride yer alan düşünce ve taleplerin arkasındadır.” dedi.

“Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Türkistan Türklüğüne karşı insanlık suçları işlemektedir ve bu suçları nedeniyle faillerin yargı önünde hesap vermesi, insanlık vicdanı ve hukuk önünde hüküm giymesi en büyük dileğimizdir.”

Namık Kemal Bayar

“TÜRKİYE, TEK BİR KARDEŞİNİ BİLE CANİ ÇİN REJİMİNE TESLİM ETMEYECEKTİR”

Kırım Tatarları ile Uygur Türkleri arasındaki bağlar, gerek soy kardeşliği, ve gerek din kardeşliği sayesinde bugün olduğu gibi gelecekte de güçlü olacaktır. Türkiye’nin Çin ile olan anlaşmayla ilgili alacağı karar henüz belirsizliğini korurken, Bayar, Türkiye’nin hiçbir Uygur Türkünü iade etmeyeceğinden emin. Bayar, “Esasen bu anlaşmanın ikinci maddesinde yer alan muğlak ifadelerden doğan endişenin anlaşmanın TBMM tarafından reddedilmesiyle ortadan kalkacağına güvenimiz tamdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin dünyanın neresinde olursa olsun mazlum kardeşlerine desteğinin şahidiyiz ve bu bizlere güven vermektedir. Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin acısı acımız, kaygısı kaygımızdır.” ifadelerini kullandı.