Türkiye ve Yunanistan heyetlerinin istikşafi görüşmeleri 5 yıl sonra bugün İstanbul’da başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2021, 14:00
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2021, 14:00

Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki istikşafi görüşmeler, 5 yıl sonra bugün İstanbul’da başladı. Söz konusu kritik görüşmede, Ege’de karasuları ve kıta sahanlığının da dahil olduğu altı madde görüşülecek. Görüşmelerin diyaloğu geliştirmeye katkı sağlaması ve adil, kalıcı ve kapsamlı çözüm için bir zemin oluşturması bekleniyor.

Türkiye-Yunanistan arasında 5 yıl aradan sonra istikşafi görüşmeler bugün İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin, 61. turunda Ege sorunlarına her iki tarafın da kabul edeceği “adil, kalıcı ve kapsamlı” çözüm temelinin hazırlanması bekleniyor. Buna göre Türkiy,e öncelikli olarak bir bütün halinde Ege’de (1) karasuları, (2) kıta sahanlığı, (3) adaların silahsızlandırılması, (4) coğrafi formasyonların yasal statüsü, (5) ulusal hava sahasının genişliği ve (6) arama-kurtarma faaliyetleri alanlarında yaşanan sorunların görüşülmesini isteyecek.

5 YIL ARADAN SONRA İLK KEZ

Türk ve Yunan tarafları arasındaki sonuncusu 1 Mart 2016 yılında Atina’da yapılan görüşmelerin bugünkü ayağında, Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık ediyor. Görüşmelerde Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes de yer alıyor. Tüm gün sürmesi planlanan görüşmeler, basına kapalı olarak gerçekleşiyor.

İÇERİĞİ GİZLİ GÖRÜŞMELERDE ELE ALINACAK MESELELER AÇIK VE NET

Diplomaside taraflar arasındaki sorunlarda başvurulan istikşafi görüşme yönteminde, taraflar arasında diyaloğun geliştirilmesi amaçlanıyor. Karar almadan önce iki tarafın da görüş ve tezlerinin ele alındığı istikşafi görüşmelerde, genellikle sorunlar paket halinde ele alınıyor ve tüm sorunların çözülmesi hedefleniyor.

Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanlıkları arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin gündem ve içeriği ise gizli tutulsa da iki ülkenin masada tartıştığı meselelerin sınırlı olduğu biliniyor.

TÜRKİYE, BARIŞÇIL ÇÖZÜM İSTİYOR

Türkiye, Ege sorunlarının uluslararası hukuka uygun barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyor ve savunuyorken, Yunanistan’la Ege’de başlıca kara suları, kıta sahanlığı, adaların silahsızlandırılması, coğrafi formasyonların yasal statüsü, ulusal hava sahasının genişliği alanlarında yaşadığı anlaşmazlıkların bir bütün olarak ele alınması istediğini her fırsatta vurguluyor.

KKTC HALKININ HAKLARINI KORUMAK AMAÇLANIYOR

Diğer yandan Türkiye, Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlandırılmasında her şeyden önce hakkaniyet, adalet ve iş birliğinden yana bir tutum sergileyerek kendi haklarını korumasının yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) halkının haklarını da korumayı amaçlıyor.

YUNAN BAŞPİSKOPOS İSLAM’A HAKARET ETMİŞTİ

Ayrıca, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 Ocak’ta Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet ettiği ve İstikşafi görüşmelerin ön hazırlıklarının yapıldığı dönemde, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, İslam dini ve Müslümanlara hakaret içeren ifadeler sarf etmesi ise süreci baltalamaya yönelik adım olarak değerlendirilmişti.