Türkiye ve Yunanistan arasında kırmızı telefon hattı!

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Mart 2021, 16:01
Ozan Barış Erim
22 Mart 2021, 16:01

Türkiye ve Yunanistan arasında beş yıldan sonra başlayan istikşafi görüşmelerde yeni bir karar alındı. İki ülkenin ordusunun harekat dairesinde 24 saat iletişime açık şekilde kalacak ‘kırmızı telefon hattı’ kurulmasına karar verildi.

Türkiye ve Yunanistan’ın silahlı kuvvetlerinin harekât daireleri arasında direkt iletişim hattı kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Kırmızı telefon hattının 24 saat açık tutulması kararı verilirken, telefon hattı sayesinde olası krizlerin önüne geçilmesi ve sağlıklı bir iletişim kurulması planlanıyor.

STOLTENBERG, MEMNUNİYETLE KARŞILADI

İki ülke arasında alınan kararı Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias açıkladı. Dendias’ın açıklamasının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg alınan kararı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

MİÇOTAKİS: EN İYİ ŞEKİLDE İLETİŞİM KURACAĞIZ

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, komşuluk ilişkileri bakımından en iyi şekilde iletişim kurulacağının altını çizerek, “Coğrafya, Türkiye ile birlikte ve olabildiğince en iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamamıza karar verdi. Türk-Yunan ilişkilerinin Türkiye-AB ilişkilerinden geçtiği bir çerçeve oluşturduk” ifadelerini kullandı.