Türkiye, Uygur Türkleriyle ilgili endişelerini BM'de dile getirdi

Haberler
Ozan Barış Erim
08 Ekim 2020, 17:22
Ozan Barış Erim
08 Ekim 2020, 17:22

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı gösterilmesi ve garanti altına alınması gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, Türkiye’nin bu çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Türkiye, Uygur Türkleri konusunda, Birleşmiş Milletler 75.Genel Kurulu kapsamında dün gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu 3. Komite toplantısında çağrıda bulunarak; etnik, kültürel ve dini bağlara sahip olduğu Uygur Türklerinin haklarının korunması gerektiğini beyan etti.

İLGİLİ HABER: UYGUR HAREKETİ’NDEN DOĞU TÜRKİSTAN MİTİNGİNE ÇAĞRI

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİ KAYDA GEÇİRİLMELİ”

Beyanda, Sincan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik uygulamalara ilişkin, uluslararası toplumun endişe ve beklentilerinin ele alınmasında BM’nin rolüne dikkat çekildi. Ayrıca ilgili BM organlarının, bölgedeki insan hakları durumunu kayda geçirme ve somut önerilerde bulunmada önemli bir rol oynadığı vurgulandı.

İLGİLİ HABER: DÜNYA UYGUR KONGRESİNDEN ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ: AMAÇ, İSLAM DÜNYASINDA “DOĞU TÜRKİSTAN” FARKINDALIĞI!

ORTAYA ÇIKAN RAPORLAR ENDİŞE YARATIYOR

Uygur Türkleriyle etnik, dini ve kültürel bağları olan bir ülke olarak, son zamanlarda kamuoyuna yansıyan rapor ve haberlerde Sincan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarının özellikle endişeye neden olduğu kaydedildi.

İLGİLİ HABER: UYGUR HAREKETİ: YAŞANANLAR, SADECE UYGURLARIN FELAKETİ DEĞİL AYNI ZAMANDA İNSANLIĞIN SINAVIDIR

Dolkun İsa

“UYGUR TÜRKLERİNİN HAKLARINI İLK BAŞTA TÜRKİYE KORUYABİLİR”

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, Türkiye’nin bu beyanının memnuniyetle karşılandığını ve Doğu Türkistanlıların haklarını koruma görevinin uluslararası alanda Türkiye’ye düştüğünü belirterek, “Türkiye’nin sonunda bu suskunluğunu bozarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Doğu Türkistan meselesine değinmesi bizi gerçekten çok mutlu etti. Türkiye hükumeti yapması gerekeni yaptığı için memnunuz. Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin sorunları uluslararası alanda en öncelikli olarak Türkiye’nin hakkı olması gereken bir konudur.” dedi.

İLGİLİ HABER: UYGUR TÜRKÜ DOKTOR, ÇİN’İN UYGULADIĞI ETNİK TEMİZLİĞİ ANLATTI

“TÜRKİYE DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLACAK”

Türkiye’nin bu çağrısının diğer ülkelere örnek olacağını düşündüğünü ifade eden İsa, “Türkiye’nin Genel Kurul’da bu meseleyi gündeme getirmesi Doğu Türkistanlılara ümit verici bir olay. Bunun diğer İslam ülkelerine ve Çin ile hareket ederek suskun kalan ülkelere örnek olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.