Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM askeri heyetleri, tahıl krizinin çözümü için ilk kez İstanbul'da masaya oturacak!

Haberler
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 12:30
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 12:30

Ukrayna’dan dünya pazarına açılması için Karadeniz’den Türkiye’ye sağlanması planlanan tahıl koridoru çalışmaları bugün masaya yatırılacak. Türkiye, BM, Ukrayna ve Rusya heyetleri bugün İstanbul’da dörtlü zirveye katılacak.

Rusya’nın 24 Şubat’ta açtığı savaş ile Karadeniz’de Ukrayna limanlarını abluka altına alarak buğday ihracatını engellemesiyle yaşanan tahıl krizinin çözümüne yönelik görüşmeler için taraflar bugün İstanbul’da bir araya geliyor. Söz konusu dörtlü zirvede; Türkiye, Ukrayna, Rusya’dan askeri delegasyonla Birleşmiş Milletler’den (BM) diplomatik heyetleri yer alacak.

Rusya, başlattığı işgal girişimiyle abluka altına aldığı bölgelerde Ukrayna’nın tahıl ihracatı yapmasına engel oluyor. Türkiye, sürecin başından beri tahıl koridoru için garantör ülke olacağını açıklamıştı. Karadeniz ülkesi Türkiye söz konusu duruma ilişkin olarak kamuoyunda kırmızı hat olarak nitelendirilen tahıl koridoru için çalışmalara başlıyor.

TAHIL KORİDORU İÇİN DÖRTLÜ ZİRVE İSTANBUL’DA OLACAK

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından dün Kremlin’den açıklama geldi. Buna göre Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetleri bir araya gelerek tahıl koridoru hususunda görüşecek. Dörtlü zirve çerçevesinde elde edilen sonuçla Ukrayna limanlarında bekleyen tahılların dünya pazarına açılması bekleniyor.

RUSYA HEYETİ İSTANBUL’A GELDİ

Rusya Federasyonu heyeti bugün gerçekleşecek dörtlü zirve için İstanbul Havalimanı’na indi. Kritik zirveye hazırlık için heyet, havalimanından ayrıldı.