Türkiye: Stratejik ortağımız Ukrayna’nın 30'uncu Bağımsızlık Günü’nü kutluyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2021, 14:25
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2021, 14:25

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nü kutladı. Bakanlık, Ukrayna’nın milli günü dolayısıyla “Stratejik ortağımız Ukrayna’nın 30’uncu Bağımsızlık Günü’nü kutluyoruz.” mesajı yayımladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bugün Ukrayna’nın 24 Ağustos Bağımsızlık Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Bakanlığın mesajında, “Stratejik ortağımız Ukrayna’nın 30’uncu Bağımsızlık Günü’nü kutluyoruz. Ukrayna’yla ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Resim

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi. Bağımsız Ukrayna, bugün 30. yılını kutluyor. Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı. 2014 yılından bu yana Kırım ve Donbas’ta devam eden Rus işgali şartları nedeniyle Bağımsızlık Günü işgalin gölgesinde kaydediliyor.