İşgalci Rusya'nın Ukrayna'dan çaldığı tahılı taşıyan Karasu Limanı'ndaki gemi serbest bırakıldı

Güncel
Manas
07 Temmuz 2022, 13:25
Manas
07 Temmuz 2022, 13:25

Türkiye, Rus işgalcilerin Ukrayna’nın Berdyansk kentinden çaldığı tahılı taşıyan gemiyi serbest bıraktı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından gemi ile ilgili yapılan açıklamada, “Türk tarafına geminin el konulması için talepte bulunuldu. Ancak Ukrayna’nın talebi dikkate alınmadan gemi, 6 Temmuz akşamı serbest bırakıldı.” diye bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı 7 Temmuz 2022 tarihinde resmi sitesinden yaptığı açıklamada; Türkiye’nin, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’nın Berdyansk kentinden çaldığı tahılı taşıyan Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisini serbest bıraktığını duyurdu. Ayrıca, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı geminin serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisini, Dışişleri Bakanlığına davet edildiğini bildirdi.

UKRAYNA, ÇALINTI TAHILI TAŞIYAN RUS GEMİNİN SERBEST BIRAKILMASINI HAYAL KIRIKLIĞI İLE KARŞILADI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı söz konusu geminin Türkiye tarafından serbest bırakılması ile ilgili, “Ukrayna yönetiminin ilgili makamlarının ivedi müdahalesi sayesinde çalıntı yük boşaltılamadı ve gemi alargaya alındı. Türk tarafına, gemi ve yüke el konulması için talepte bulunuldu. Aynı zamanda Ukrayna’nın talebi dikkate alınmadan, Türkiye tarafı, gemiyi 6 Temmuz akşamı serbest bıraktı. Ukrayna bu haberi derin bir hayal kırıklığı ile karşıladı. Türk tarafına bu durumun soruşturulması ve Ukrayna’nın ilgili makamlarının taleplerine kapsamlı bir cevap verilmesi ve gelecekte benzer vakaların önlenmesi için acil bir talepte bulunduk.” diye belirtti.

İlgili haber: Ukrayna tahıl yüklü 3 geminin daha soruşturulmasını talep etti

İşgalcilerin, Ukrayna Berdyansk’tan çaldıkları tahılı taşıyan Kazakistan’a ait Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisi, Türkiye’de gümrük görevlilerince 3 Temmuz 2022’de alargaya alındı. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasıl Bodnar, sürece ilişkin açıklamalarda bulunarak, ilk kez Ukrayna anakarasında savaş sırasında Rus işgali altına giren Berdyansk’tan doğrudan Türkiye’ye tahıl götürüldüğünü ifade etmişti.

Daha önce Rus birliklerinin işgal altındaki Berdyansk’tan çaldığı tahılı Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisiyle Türkiye’ye getirdiği 1 Temmuz 2022’de bildirilmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığının resmi temsilcisi, Deniz Ticaret Bölümü’nden alınan bilgilere atıfta bulunarak, 7 bin 146 ton taşıma kapasiteli İpek Yolu gemisinin Berdyansk’tan yaklaşık 4,5 bin ton ağırlığında tahıl aldığın aktarmıştı.

“İpek Yolu” gemisi 2016 yılında inşa edildi ve bugün Rus bayrağı altında faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda, geminin Petersburg limanına kayıtlı olduğu öğrenildi.