Türkiye: Rejimin Deraa ve çevresini abluka altına alarak insanları göçe zorlaması kabul edilemez

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 11:39
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 11:39

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Deraa şehrindeki gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ettiklerini kaydetti. Sözcü Bilgiç, “Rejimin sivilleri hedef alan saldırıları, Deraa/Beled ve çevresini abluka altına alarak göçe zorlaması kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, dün Suriye’nin Deraa kentindeki gelişmelerle bağlantılı bazı iddialar hakkındaki soruya yazılı yanıtladı. Bilgiç, Deraa’daki gelişmeleri yakından ve endişeyle izlediklerini kaydederek, “Rejimin sivilleri hedef alan saldırıları, Deraa/Beled ve çevresini abluka altına alarak göçe zorlaması kabul edilemez.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: Deraa'daki gelişmeleri yakından ve endişeyle  izliyoruz - Son Dakika Haberler

“SİVİLLERİN TÜRKİYE’YE KABUL EDİLECEĞİ İDDİALARI ASILSIZ”

Rejim ile muhalif gruplar arasında yürütülen arabuluculuk girişimleri sırasında şehri terk etmeye zorlanan çok sayıda sivilin Türkiye’ye kabul edileceği ve bu hususta Türkiye ile anlaşma sağlandığına dair iddiaların ortaya atıldığına tanık olduklarını belirten Bilgiç, bu iddiaların asılsız olduğunun altını çizdi. Bilgiç, 6 Eylül’de yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasını not ettiklerini ifade ederek, “Bu anlaşmanın bu defa kalıcı olmasını ve Deraa halkına yönelik gayriinsani muamelenin sona erdirilmesini bekliyoruz.” dedi.