Türkiye'nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu resmi törenle açıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 11:35
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 11:35

Türkiye’nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu resmi törenle açıldı. Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde Türkiye’nin açtığı yeni dış temsilciliğin açılışı resmi törenle gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu dün resmi törenle açıldı. Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen resmi açılış törenine, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ve Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol katıldı. Törende Sırp Bakan Selakovic, konsolosluğun resmi açılış törenine katılmaktan onur duyduğunu söyledi. Sırbistan Dışişleri Selakovic, Sırbistan’ın ekonomik başarısının Sancak’ta yaşayan Boşnak nüfusa da yansımasını arzu ettiklerini dile getirerek, “Helikopterle Yeni Pazar’a yaklaştığımızda Çavuşoğlu dört yıl öncesine nazaran gelişmiş göründüğünü söyledi. Bizim Sancak bölgesinde izlediğimiz politika, somut sonuçlar doğuran bir politikadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu resmen açıldı - Son Dakika Haberleri

TÜRKİYE-SIRBİSTAN İLİŞKİLERİ 142 YAŞINDA

Türkiye ile Sırbistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 142 yılını doldurduğunu belirten Selakovic, “Ülkelerimiz arasında güven, dostluk ve karşılıklı iş birliği ile şekillenen ilişkilerimizin tarihin en yüksek seviyesinde seyrediyor olmasından gurur duyuyoruz. Başkonsolosluğun bu ilişkilerin ciddi oranda gelişmesine ve bölgedeki tüm belediyelerin kalkınmasına katkı sağlayacağından eminim.” dedi. AA’nın dün aktardığı habere göre Bakan Selakovic, Yeni Pazar Başkonsolosluğunun iki ülke arasındaki ticaret hacminin de artmasına neden olacağını kaydederek, “Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkiler, her Türk, her Boşnak ve her Sırp’ın hangi istikamette ilerlemesi gerektiğini gösteren güzel bir örnek teşkil etmektedir zira her iki ülke, Balkanlar’da refah amacı gütmektedir.” diye konuştu. Selakovic, Türkiye’nin Sırbistan’a her zaman işinde tecrübeli ve ciddi diplomatlar gönderdiğini anımsatarak Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol’un da öyle olduğuna inandığını ifade etti.

Türkiye'nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu resmen açıldı - Son Dakika Haberleri

“BAŞKONSOLOSLUK, BÖLGENİN KALKINMASINA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Büyükelçi Aksoy, Belgrad Büyükelçiliği görevine beş ay önce başladığını hatırlatarak, “İkili ilişkilerimizin en yüksek seviyede olduğu bu dönemde bu ülkede görev yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yine ne mutlu bana ki Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun açılışı benim büyükelçilik dönemime kısmet oldu. Başkonsolosluğumuzun açılışında büyük emekleri geçen Büyükelçi Tanju Bilgiç’e de teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin her alanda ilerlediğini vurgulayan Aksoy, “Yatırımlarımız her geçen gün artıyor. Sırbistan’da yeni fabrikalar kuruyoruz, yollar, köprüler yapıyoruz. Elbette amacımız Sancak’a, Yeni Pazar’a yönelik yatırımlarımızın da artmasıdır. Sancaklı kardeşlerimizin refahına, kalkınmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Başkonsolosluğumuz da bu noktada kilit bir rol oynayacaktır. Hem Sırbistan ile ilişkilerimizin gelişmesine hem de bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

BAŞAR BAŞOL, YENİ PAZAR’A ATANAN İLK BAŞKONSOLOS OLDU

Yeni Pazar Başkonsolosu Başol da kendisinin Türkiye’nin Yeni Pazar’a atanan ilk başkonsolosu olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Ben ve ekibim görev sürem boyunca, görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımıza ve Sancaklı kardeşlerimize hizmet etmek için çalışacağız.” ifadesini kullandı. Başol, “Başta Sancak bölgesi olmak üzere Sırbistan’ın güneyini kapsayan görev bölgemize daha çok Türk yatırımı çekmek için gayret göstereceğiz. Devletimizin ilgili kurumlarıyla birlikte, ülkemiz ile Sırbistan arasında bir dostluk köprüsü olarak gördüğümüz Sancak’ın kalkınmasına ve Sancaklı kardeşlerimizin refah seviyesinin artmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.