Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçisi Güldere ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Yardımcısı Tımoşenko, Harkiv'in yeniden inşasını görüştü

Ekonomi
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 18:36
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 18:36

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Yardımcısı Kırılo Tımoşenko ile bir araya geldi. Görüşmede, işgalci Rus saldırıları sonrası zarar gören Ukrayna’nın Harkiv bölgesinin yeniden imarı konusu ele alındı.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı geniş çaplı işgal girişiminde Ukrayna’nın alt yapı tesislerini, hastanelerini, okullarını ve yerleşim yerlerini aralıksız bombalıyor. Rus saldırılardan en fazla etkilenen bölgelerden biri Harkiv bölgesi. Bu bağlamda Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Yardımcısı Kırılo Tımoşenko, Rus saldırıları nedeniyle zarar gören Harkiv bölgesinin yeniden inşasını görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmeye Harkiv Bölge Askeri İdaresi Başkanı Oleg Sİnegubov, Harkiv Belediye Başkanı İgor Terehov ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar çevrimiçi olarak katıldı.

Rus saldırılarından etkilenen her bölge için “Hızlı Yeniden İnşa Planı” geliştirildiğini bildiren Tımoşenko, Büyükelçi Güldere’ye Harkiv bölgesinin yeniden inşa planını tanıtarak, “Bu planda, hemen, yakın gelecekte restore edilmesi gereken nesnelerin bir listesi yer alıyor. Bunlar evler, apartmanlar, okullar, anaokulları ve sağlık tesisleri.” dedi.

RUS SALDIRILARI NEDENİYLE HARKİV’DE 6 BİNDEN FAZLA YAPI ZARAR GÖRDÜ

Harkiv bölgesinde 2 bin 589 apartman, 3 binden fazla müstakil ev, 120 okul, 109 anaokulu, 45 sağlık kurumu olmak üzere toplamda 6 bin 238 yapının yeniden inşa edilmesi gerektiğini aktaran Tımoşenko, Ukrayna vatandaşlarının savaşın bitiminden sonra bir an önce evlerine dönebilmeleri için yeniden yapılanma planlamasının şimdiden yapılması gerektiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE HARKİV’İN İNŞASINDA UKRAYNA’NIN YANINDA

Büyükelçi Güldere, Harkiv’de çok sayıda Türk vatandaşının yaşadığını ve eğitim aldığına dikkat çekerek Türkiye’nin bölgenin yeniden inşasında Ukrayna’yı desteklemeye hazır olduğunu kaydetti.

Türk şirketlerinin Ukrayna’da çalışma konusunda büyük deneyime sahip olduğunu vurgulayan Güldere, “Türk şirketleri hem Harkiv’deki yerel projelerinde yer almaya hem de ulusal yeniden yapılanma planının uygulanmasına da katılmaya hazır” diye belirtti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.