Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın İskeçe Türk Birliği’ne yönelik AİHM kararını yok saymasını kınadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Temmuz 2021, 16:16
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Temmuz 2021, 16:16

İskeçe Türk Birliğinin yeniden tescil başvurusu Yunanistan Yargıtayı tarafından 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla reddedildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının, konuya ilişkin dün yayımladığı yazılı açıklamada, “Yunanistan yargıtayının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını yok sayan kararını kınıyor, Yunanistan’ı, uluslararası hukuka uygun hareket ederek, 13 yıldır hayata geçirmekten imtina ettiği AİHM kararlarını uygulamaya ve Batı Trakya Türk Azınlığı sivil toplum örgütlerinin tescili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Batı Trakya’da, İskeçe Türk Birliğinin (İTB), “Yunan mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına adaptasyonu”na yönelik yasal düzenlemeden sonra resmi statüsünün iadesi için açtığı dava, Yunanistan Yüksek Mahkemesince (Arios Pagos) reddedilmişti. İskeçe Türk Birliğinin yeniden tescil başvurusu Yunanistan yargıtayı tarafından 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla reddedildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Batı Trakya Türk Azınlığının en eski sivil toplum kuruluşu olan İTB’nin, isminde “Türk” ibaresi olduğu için 1983’te tabelasının indirildiğini ve derneğin 1986’da alınan mahkeme kararıyla yasaklandığı belirtildi.

BAŞVURU YAPILABİLİYOR AMA ZORLUK ÇIKARIYORLAR

Açıklamada, İTB tarafından sürdürülen hukuk mücadelesi sonucunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) 2008’de, örgütlenme hakkının Yunanistan tarafından ihlal edildiğine hükmederek Yunanistan’ı derneğin tescili için gerekli düzenlemeleri yapmaya davet ettiği vurgulandı. Bu kapsamda AİHM kararlarının icrası kapsamında Yunanistan’da 2017’de yasal bir düzenleme kabul edilerek, yasaklanan derneklere yeniden tescil için başvuru imkanı tanındığına ancak bu başvuruların kabulüne ciddi istisnalar getirildiğine dikkat çekildi.
Açıklamada, söz konusu yasal düzenleme sonrasında İTB’nin yeniden tescil için yapmış olduğu başvurunun, İstinaf Mahkemesi’nin ardından Yargıtay tarafından da 30 Haziran’da açıklanan kararla reddedildiğinin öğrenildiği belirtildi.

“YUNANİSTAN BASKICI POLİTİKALARINI ISRARLA SÜRDÜRÜYOR”

Diğer taraftan, “Bahse konu kararla İskeçe Türk Birliği’nin 38 yıldır devam eden hukuk ve demokrasi mücadelesinde Yunanistan’da iç hukuk yolları üçüncü kez tüketilmiş olmaktadır.” ifadesi bulunan açıklamada, bu durumun, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi üyesi Yunanistan’ın, Batı Trakya Türk Azınlığının kimliğinin inkarına yönelik baskıcı politikalarını AİHM kararlarına rağmen ısrarla sürdürdüğünü gösterdiğinin altı çizildi.

YUNANİSTAN’A KINAMA

Yunanistan Yargıtayı’nın AİHM kararlarını yok sayması kararının kınandığı, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan’ı, uluslararası hukuka uygun hareket ederek, 13 yıldır hayata geçirmekten imtina ettiği AİHM kararlarını uygulamaya ve Batı Trakya Türk Azınlığı sivil toplum örgütlerinin tescili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.
İskeçe Türk Birliğinin AİHM kararları doğrultusunda sürdürdüğü hak arama mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz.”