Türkiye'nin ABD açıklamasında, Vaşington'a "taraflara itidal" ve "demokrasi" göndermesi

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
07 Ocak 2021, 22:04
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
07 Ocak 2021, 22:04

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Vaşington’da (Washington) meydana gelen olaylar hakkında, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının açıklamasında kullanılan ifadeler dikkat çekti. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında “taraflara itidal çağrısı” ifadesini kullanılmasını ve “demokrasi vurgusu” yapılması, geçmişte ABD’nin Türkiye’ye yönelik beyanatlarına adeta gönderme niteliğinde oldu.

ABD’nin başkenti Vaşington’da dün toplanan göstericilerin Kongre binasını basması bütün dünyada yankı uyandırdı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da olaylardan kısa süre bir süre sonra açıklama yayımlandı. Toplam beş cümleden oluşan kısa açıklamanın her cümlesi, ABD’nin geçmişte Türkiye’ye yaptığı uyarılara ve açıklamalara benzemesi dikkat çekti.

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz.
ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.
ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Açıklama No: 2021-7

Her cümlesi özenle hazırlandığı anlaşılan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında özellikle “taraflara itidal çağırısı” ve demokrasi vurguları, ABD’nin geçmişte Türkiye’ye yönelik sürekli gündeme getirdiği iki ifade arasında yer alıyor. 2013 yılında gezi olaylarında ve 2016 yılında FETÖ’cü darbe girişimi sırasında ABD resmi makamlarından gelen ilk açıklamalarda, “taraflara itidal” çağrısı kendine yer alıyordu. Özellikle darbe girişiminde “taraflar” ifadesi kullanılması Türkiye’deki siyasilerin, resmi makamların ve toplumun geniş kesiminin büyük tepkisini çekerken, bu ifadeyle “darbecilere meşruiyet kazandırılmaya mı çalışılıyor?” sorusu o günlerde gündeme gelmişti. Şimdi aynı ifadelerin Türkiye tarafından ABD’ye kullanılması, tarihi bir gönderme olarak algılandı.

Ancak açıklamada “taraflara itidal” ve demokrasi vurgusu dışında, her cümlede benzer göndermeler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de “iç gelişmeler” ve “ABD’nin bu iç siyaset krizi” ifadeleri de yine FETÖ’cü darbe girişimi sırasında Türkiye’ye yönelik kullanılan “yerel olaylar” nitelendirmesine benzerlik gösteriyor. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin son yıllarda Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına terör eylemlerinin ve toplumsal olayların olacağı öne sürerek yaptığı, “kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durulması” yönündeki çağrıları da unutmayarak, açıklamada ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarına aynı uyarılarda bulunuldu.