Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ve Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov görüştü

Haberler
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 13:19
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 13:19

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukraynalı mevkidaşı Oleksiy Reznikov telefonda görüştü. Bakanlar, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’dan A400M uçaklarının Türkiye’ye emniyetli bir şekilde ulaşması konusunu ele aldı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Türkiye Milli Savunma Bakanlığından (MSB) görüşmeye ilişkin bugün yayımlanan açıklamaya göre görüşmede; Bakan Akar tarafından, bir an önce ateşkes ilanına olan ihtiyaç ile Türkiye’nin barışın tesisi ve Ukrayna’ya insani yardım konularında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edeceği bir kez daha vurgulandı.

Bakanlar Ukrayna’da kalan A400M uçaklarının (Askeri Nakliye Uçağı) Türkiye’ye emniyetli bir şekilde ulaşımının sağlanmasını görüştü.

Görüşmede ayrıca, Türkiyenin Ukrayna’da kalan A400M uçaklarının (Askeri Nakliye Uçağı) ülkeye emniyetle ulaşımının sağlanması konusu da ele alındı.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.