Türkiye, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki namaz kılan cemaate saldırısını kınadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mayıs 2021, 14:06
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mayıs 2021, 14:06

İsrail polisi Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate yönelik saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda, 205 Filistinli yaralandı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırısını şiddetle kınadı.

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırıları dün itibarıyla şiddetlendi. Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Harem-i Şerif dün akşam iftardan sonra İsrail polisinin düzenlediği saldırılarla savaş alanına döndü. Filistin Kızılayından yazılı açıklamaya göre, İsrail polisinin Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda yaralananların sayısı 205’e yükseldi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, yaşanan olaylarda çok sayıda yaralı olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı: İsrail Hükümetini, provokatif ve saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyoruz

TÜRKİYE, İSRAİL POLİSİNİN SALDIRILARINI ŞİDDETLE KINADI

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırısını şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığının, 7 Mayıs 2021 tarihinde yayımladığı “İsrail Güvenlik Güçlerinin Mescid-i Aksa’ya Saldırısı Hakkında” başlıklı açıklamasındaşu ifadelere yer verildi:

“İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyoruz.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırdı

İSRAİL HÜKUMETİNİ “AKLI SELİME” DAVET

Ramazan ayı boyunca Filistin halkının ibadet özgürlüğünü ve Harem-i Şerif’in statüsünü hedef almak suretiyle bu akşamki olaylara sebebiyet veren İsrail Hükumetini, söz konusu provokatif ve saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyor ve aklı selime davet ediyoruz.
Bugün Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile bu konuda uluslararası alanda atılabilecek adımlar ele alınmış olup, Türkiye Filistin halkının haklı davasına destek vermeye devam edecektir.”