Türkiye, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik devam eden saldırılarını kınadı

Güncel
Ozan Barış Erim
10 Mayıs 2021, 20:46
Ozan Barış Erim
10 Mayıs 2021, 20:46

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu. Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, devam eden saldırıları kınadı ve saldırıların bir an önce sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa’da süren saldırılarını kınayarak, saldırılara son vermesini istedi. Ayrıca açıklamada, İsrail güvenlik güçlerinin, uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen Harem-i Şerif’in kutsiyetini ihlal ettiğinin altı çizildi. Söz konusu açıklamada, “Bu saldırıların bir an önce sona erdirilmesini bekliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

“FİLİSTİNLİ SİVİLLERİN KORUNMASI GEREKİYOR”

Açıklamada, ırkçı Yahudi grupların ve güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının durdurulması istenirken, ırkçı grupların Harem-i Şerif’e girişlerine izin verilmemesi için gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulunuldu. Türkiye, Filistinli sivillerin uluslararası koruma altına alınmasının önemine dikkat çekerek, “Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Ramazan ayı boyunca devam eden elim olaylar, 2018 yılında ülkemizin öncülüğünde kabul edilen İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM Genel Kurulu kararları çerçevesinde, Filistinli sivillerin uluslararası koruma altına alınmasının önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. İşgal altındaki topraklardaki bu ve benzeri olayların engellenebilmesinin tek yolu, İsrail’in bu eylemlerinden uluslararası alanda sorumlu tutulması olacaktır.” diye bildirdi.