Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin yedinci toplantısında 8 anlaşma imzalandı

Güncel
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 15:57
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 15:57

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi başkanlığında, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin yedinci toplantısı gerçekleşti. İki ülke arasında 8 anlaşmanın imzalandığı toplantıda, ticaret hacminin 30 milyara çıkarılması, ortak sanayi bölge kurulması, bilgi ve teknoloji ortaklığının kurulması, doğal gaz anlaşmasının süresinin uzatılması, güvenlik, terörle ve organize suçlarla mücadelede iş birliği gibi konular görüşüldü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi başkanlığında, bugün Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin yedinci toplantısı Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda gerçekleşti. Toplantı kapsamında iki ülke arasında 8 anlaşma imzalandı.

Sadabad Sarayı’nda basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Türkiye ve İran’dan heyetler de katıldı. Toplantının ardından Erdoğan ve Reisi, iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza törenine katıldı, ortak basın açıklaması düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının aktardığı bilgiye göre toplantıda, “Türkiye ile İran Arasında Kapsamlı Uzun Vadeli İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile İran Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma”, “Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Spor ve Gençlik Bakanlığı arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Eylem Planı”, “Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İran Küçük Sanayi ve Endüstri Parkları Kurumu (ISIPO) arasında 7 Nisan 2015’te imzalanan Mutabakat Zaptının tamamlayıcısı hükmünde Eylem Planı”, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile İran İslam Cumhuriyeti Standartlar ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü Ulusal Metroloji Merkezi Arasında Mutabakat Zaptı”, “İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) ile TRT Arasında İşbirliği Protokolü” ve “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Arasında Yatırım Tanıtım Faaliyetlerinde İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı” olmak üzere sekiz anlaşma imzalandı.