Türkiye ile Mısır arasındaki istikşafi istişarelerin ikinci turu Ankara’da tamamlandı

Güncel
Ozan Barış Erim
08 Eylül 2021, 17:16
Ozan Barış Erim
08 Eylül 2021, 17:16

Türkiye ile Mısır arasında yapılan istikşafi istişarelerin ikinci turu, Ankara’da tamamlandı. Dışişleri Bakan Yardımcıları başkanlığındaki heyetler arasında yapılan görüşmelerde ikili konuların yanı sıra Libya, Suriye, Irak, Filistin ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dahil bazı bölgesel konular da ele alındı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Mısır arasında yapılan istikşafi istişarelerin ikinci turunun Ankara’da tamamlandığını açıkladı. Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ele alınan konularda ilerleme sağlanmasına ve ilişkilerin normalleştirilmesini teminen ilave adımlar atılmasına ilişkin arzuların teyit edildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Türkiye-Mısır İstişarelerinin ikinci turu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlığındaki heyetler arasında 7-8 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara’da düzenlenmiştir.

Görüşmelerde, ikili konuların yanısıra Libya, Suriye, Irak, Filistin ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dahil bazı bölgesel konular da ele alınmıştır.

Taraflar, ele alınan konularda ilerleme sağlanmasına ve ilişkilerin normalleştirilmesini teminen ilave adımlar atılmasına ilişkin arzularını teyit etmiş, istişarelerin sürdürülmesinde mutabık kalmışlardır.”