Türkiye, Filistinlilerin insan onurunu rencide eden görüntüler eşliğinde gözaltına alınmasına tepki gösterdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2021, 16:24
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2021, 16:24

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerince, aralarında çocukların da bulunduğu bazı Filistinlilerin insan onurunu rencide eden görüntüler eşliğinde gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Bakanlığın kınama içeren açıklamasında, bu tür provokasyonların sürmesinin son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Kudüs’te bugün sabah saatlerinde Harem-i Şerif’e yönelik baskını, ses bombalarıyla müdahaleyi ve gözaltıları kınayarak açıklamalarda bulundu. Bakanlığın açıklamasında, “İsrail güvenlik güçlerinin, bu sabah (18 Temmuz) Harem-i Şerif’in kutsiyetini bir kez daha ihlal ederek, ırkçı Yahudi grupların Mescid-i Aksa’ya baskında bulunmasına izin vermesini, ibadet eden Filistinli sivillere ses bombalarıyla müdahale etmesini ve aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu bazı Filistinli sivilleri insan onurunu rencide eden görüntüler eşliğinde gözaltına almasını kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

“PROVOKASYONLARIN SÜRMESİ SON DERECE TEHLİKELİ”

Açıklamada, İsrail’in Ramazan ayında da Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarda bulunduğu hatırlatılarak, “İsrail’in geçtiğimiz Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının tüm bölgede sebep olduğu gerginlik, tırmanma ve çatışma ortamının zihinlerde tazeliğini koruduğu mevcut ortamda bu tür provokasyonların sürmesi son derece tehlikelidir” ifadelerine dikkat çekildi.
Açıklamada, İsrail hükumetine söz konusu provokatif eylem ve saldırıların bir an önce sona erdirilmesine yönelik çağrının yinelendi.