Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba görüştü

Güncel
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 11:35
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 11:35

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba telefonda görüştü. Dışişleri Bakanlığından görüşmenin içeriğine yönelik herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Türkiye’nin Ukrayna tahılının sevkiyatı için güvenli koridorun sağlanması hususundaki diplomatik görüşmeleri ise devam ediyor.

Rus işgal saldırıları altındaki Ukrayna, savaşın başından bu yana tahıl sevkiyatı yapamıyor. Tahılda dünyanın en büyük 2. ihracatçısı Ukrayna’nın limanlarında kalan tahıllar işgalciler tarafından kaçırılıyor. Dünyada gıda krizine yol açan bu husus için Türkiye, tahıl koridoru çalışmaları yapıyor. Ukrayna’da kalan tahılların bölgelerden güvenli bir şekilde çıkarılması için, ‘kırmızı hat’ olarak nitelendirilen çalışmalar Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna, Rusya ve Türkiye arasında görüşülecek. 

TÜRKİYE, TAHIL KORİDORU ÇALIŞMALARI İÇİN GÖRÜŞMELERE DEVAM EDİYOR

Geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaklaşımlarının önemine dikkat çekmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz zira bu tahılın ama buğdaydı ama arpaydı ama ayçiçeği yağıydı bunların dünyaya ulaşımı söz konusu. Örneğin bizim şu anda bu konularda sıkıntımız yok fakat dünyada sıkıntı var. Özellikle Afrika’da ciddi sıkıntı söz konusu ve bizler bu konuda her iki lidere de aracı olmaya ve bunu Birleşmiş Milletler çatısı altında Sayın Guterres (BM Genel Sekreteri Antonio) ile de görüşmek suretiyle devam ettirelim istiyoruz. Bir hafta 10 gün içerisinde bu görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız” demişti.

6 Temmuz 2022’de ise Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bu konuda yapılan görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Bakan Akar, “Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ediyoruz. İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir zamanda olumlu sonuç almak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” açıklamasını yaptı.