Dışişleri Bakanlığından Yunanistan Cumhurbaşkanının Türk yakın tarihi hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadelere ilişkin açıklama

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Ocak 2022, 11:45
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Ocak 2022, 11:45

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun Türk yakın tarihi hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadelerin esefle karşılandığını açıkladı.​​​​​​​ Yunanistan’a, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesi uyarınca, savaş hukukuna aykırı eylemlerinden doğan zararları tazmin etme yükümlülüğü getirildiği bir kez daha hatırlatılarak, “Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir.” denildi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun Türk yakın tarihi hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler hakkında bugün yazılı açıklama yayımladı. Bakanlığın açıklamasında, “Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun, Atina’nın Elliniko-Agrirupoli semtinde inşa edilmesi planlanan ‘Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı’nın, inşa planını tanıtım töreni sırasında yaptığı açılış konuşmasında, yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

YUNANİSTAN’A HATIRLATMA

Açıklamada, söz konusu iddiaların Anadolu’yu işgale ve istilaya kalkışanın Yunanistan olduğu ve Yunan ordusunun, özellikle Batı Anadolu bölgesindeki masum sivil halka karşı barbarca insanlık suçları işlediği gerçeğini değiştirmediği vurgulandı.

“İtilaf Devletleri Tahkikat Komisyonunun raporunda da kayıtlı bu suçlar nedeniyle Yunanistan’a, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesi uyarınca, savaş hukukuna aykırı eylemlerinden doğan zararları tazmin etme yükümlülüğü getirildiğini bir kez daha hatırlatırız.” ifadelerine dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir. Bu tür tutum ve davranışlar, devlet ricalinden beklenen sorumluluklarla bağdaşmamaktadır. Bu çerçevede, komşumuz Yunanistan’ı bir kez daha aklıselime ve yapıcı bir anlayışa davet ediyoruz.”