Türkiye'den Yunan Başpiskopos'un İslam'a yönelik ağır hakaretlerine kınama geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 10:53
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 10:53

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un “İslam’ın din olmadığı” ve “Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğu” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan’ın kurtuluş savaşıyla ilgili sarf ettiği sözleri kınayarak, “Küresel salgın koşullarında, herkesin karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının geliştirilmesi yönünde çaba harcaması gerekirken kutsal dinimize dil uzatılması esef vericidir.” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı, bugün yayımladığı bir yazılı açıklamaile Atina ve tüm Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam dinine yönelik ifadelerini kınadı. Bakanlığın açıklamasında, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un OPEN TV kanalına verdiği mülakatta sarf ettiği, İslam dinine ilişkin iftira ve çarpıtmalara sert tepki gösterildi.

“KUTSAL DİNİMİZE DİL UZATILMASI ESEF VERİCİDİR”

Söz konusu programda Yunanistan’ın kurtuluş savaşıyla ilgili sözlerine tepki gösterilen açıklamada, İslam’ın farklı din ve medeniyetlerin bir arada yaşamasını temin eden bir hoşgörü anlayışını ve merhameti temel alan bir barış dini olduğu vurgulanarak, “Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu küresel salgın koşullarında, herkesin karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının geliştirilmesi yönünde çaba harcaması gerekirken kutsal dinimize dil uzatılması esef vericidir.” denildi.

“DİN ADAMLARININ NİFAK TOHUMLARI EKMELERİ İBRET VERİCİDİR”

Açıklamada ayrıca, barışa hizmet etmesi gereken din adamlarının bu tür mesnetsiz ifadelerle toplumlara nifak tohumları ekmelerinin ibret verici olduğu vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“Başpiskopos’un toplumu İslam’a karşı düşmanlık ve şiddete sevk etmekte olan bu kışkırtıcı ifadeleri, aynı zamanda İslamofobi’nin ulaştığı korkutucu seviyeyi de göstermektedir. Avrupa’da artan ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının müsebbibi de esasen bu tür habis fikirlerdir. İstikşafi görüşmelerin ön hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde böyle bir açıklamanın yapılmış olması da ayrıca manidardır ve süreci baltalamaya yönelik talihsiz bir adım mahiyetindedir.”

YUNAN DİN ADAMINDAN İSLAM’A AĞIR HAKARET

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, önceki gün katıldığı bir televizyon programında İslam’a hakaret eden mesajlar verdi. Yunanistan’daki Türk toplumu başta olmak üzere dünyadan yoğun tepkiler alan olayda Başpiskopos, “İslam bir din değildir. Siyasi bir partidir. İnsanları da savaşın insanlarıdır.” sözlerini sarf etti. İeronimos’un hakaretlerine, Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi de sessiz kalmadı.