Türkiye'den ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah ambargosunu kaldırma kararına tepki: Mukabil adımlar atılacak

01 Eylül 2020, 23:47

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uygulanan silah ambargosunu kaldırdığını açıkladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığından bu konuya tepki gecikmedi. Yapılan açıklamada, “ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1 Eylül 2020’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırma kararının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı da karşı bir yazılı açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde bugün (1 Eylül) açıkladığı karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır. Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.

Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz.Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır.”

ABD’DEN GKRY’YE SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRMA KARARI
Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile yaşadığı krizin yansımaları devam ediyor. Bu konuyla ilgili, en dikkat çeken ayrıntılardan birisi de 1 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis’i arayarak ambargonun kaldırıldığını bildirdi. Washington yönetimi, hemen ardından ambargonun kaldırıldığını dünya kamuoyuna açıkladı.

ABD
Türkiye
Bunlara da bakın: