Türkiye'de okuyan Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet'in Çin'in ceza kamplarında öldüğü öne sürüldü

29 Haziran 2020, 18:52

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’da ortaya koyduğu baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her geçen gün yeni insan hakları ihlalleri ortaya çıkıyor. Son olarak, Türkiye’de eğitim gören Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet’in toplama kampında hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı aktivistlerin bildirdiğine göre, Türkiye’de yüksek lisans eğitimi alan ve Türkçe eğitmeni olan Ekrem Mehmet, toplama kampında gördüğü işkenceler sonucu hayatını kaybetti.

TÜRKİYE’DE EĞİTİM GÖREN DOĞU TÜRKİSTANLILAR TOPLAMA KAMPLARI ZULMÜNE MARUZ KALIYOR

Ankara Üniversitesi DTCF’de Türk Dili üzerine yüksek lisans yapan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bursuyla okuyan Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet, mezun olduktan sonra Doğu Türkistan’a döndü. Türkiye’de pek çok arkadaşı olan Mehmet’ten Doğu Türkistan’a gittikten sonra haber alınamadı. Yakınları, toplama kampına alındığını ve orada yaşamını yitirdiğini kaydediyor.

Ankara Üniversitesi DTCF 2012 Yüksek Lisans Öğrencisi Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet, Çin Toplama Kampında İşkenceler…

Опубліковано Uygur Haber Пʼятниця, 26 червня 2020 р.

“HAYALİ DOĞU TÜRKİSTAN’A DÖNÜP TÜRKÇE ÖĞRETMENİ OLMAKTI”

Ekrem Mehmet’in arkadaşlarından Kırım Tatarı Suzanna Mustafayeva, ölüm haberini aldığı arkadaşı hakkında şunları söyledi:
“Ekrem YTB öğrencisi olarak Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Türk Dili üzerine yüksek lisans yapıyordu. Çok güzel bir tez yazıyordu. Hep istişare ederdik. Kırım ve Uygur Türkçelerini mukayese eder birçok ortak noktada buluşur mutlu olurduk. Birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı uyruklu öğrenciler için düzenlediği birçok etkinliğe katıldık. En son Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi’ Sertifika Programında beraberdik. Belgeyi ele aldığında çok mutlu olmuştu. Hayali Doğu Türkistan’a dönüp Türkçe öğretmeni olmaktı. Hayali gerçekleşti ama Çin’de onun hayali bir suçtur. Kampa götürüldü ve işkenceler sonucunda hayatını kaybetti.”

TÜRKİYE İLE İRTİBATI OLAN PEK ÇOK DOĞU TÜRKİSTANLI TOPLAMA KAMPLARINDA!

Doğu Türkistan, Aralık 2017 tarihinden itibaren Çin yönetiminin baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kaldı. Kamplara alınan pek çok insan, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere sözde terörle irtibatlı olmak suçuyla itham edilerek cezalandırılıyor.

Doğu Türkistan
ekrem mehmet
toplama kampları