Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu ile görüştü

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 15:26
Anife Bilal
12 Mart 2022, 15:26

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, Ukrayna’ya sağlanan destek ve işgal altındaki Kırım’daki durum ele alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüştü. Sosyal medya üzerinden bugün söz konusu görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Kırımoğlu, işgalcilerin Kırım Tatar halkına yönelik tehditleri dahil, işgal altında bulunan Kırım’daki durumu, Türkiye’nin Ukrayna’ya sağladığı yardım, savaş nedeniyle Ukrayna’yı terk ederek Türkiye’ye gelmek zorunda kalan Ukrayna vatandaşlarına sağlanan destek konularının ele alındığını bildirdi. Ayrıca açıklamaya göre görüşme sırasında Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği kararlı destek için teşekkür etti.

20 BİN UKRAYNA VATANDAŞI TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTI

Yaptığı açıklamada Kırımoğlu, ön tahminlere göre savaş başladıktan sonra Ukrayna’dan Türkiye’ye yaklaşık 20 bin Ukrayna vatandaşının giriş yaptığını aktardı.

ERDOĞAN: SİLAHLAR BİR AN SUSMALI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya liderlerini bir araya getiren İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nda yaptığı açılış konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları, sığınmacıların durumu, Kırım’ın işgali gibi pek çok konuyu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennimiz Ukrayna’da itidal ve sağduyunun galip gelmesi. Silahlar bir an önce susmalı” dedi. Ayrıca Erdoğan, “Eğer 2014’te Kırım’ın işgaline tüm Batı ve dünya ses çıkarmış olsaydı, acaba bugünkü tabloyla karşı karşıya kalır mıydık?” ifadelerine yer verdi.