Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy görüştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Nisan 2022, 15:31
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Nisan 2022, 15:31

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler, müzakere süreci ve sivillerin tahliyesine ilişkin konular ele alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ve müzakere sürecine dair konular ele alındı.

ERDOĞAN’DAN MARİUPOL’DEKİ SİVİLLERİN TAHLİYESİNE VURGU

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci ayı geride kalan savaşın sürdüğü Ukrayna’da tablonun her geçen gün daha da üzücü bir hal aldığını belirterek Rus işgalcilerin ablukası altındaki Mariupol’den yaralı ve sivillerin tahliyesinin mutlaka sağlanması gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE, GARANTÖRLÜĞE OLUMLU BAKIYOR

Taraflar arasındaki müzakere sürecinde ellerinden gelen tüm yardımı sağlamaya, arabuluculuk dahil gereken tüm desteği sunmaya hazır olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, garantörlük konusuna da ilkesel olarak olumlu baktıklarını belirtti.