Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy görüştü

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mayıs 2022, 22:28
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mayıs 2022, 22:28

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmeler ele alındı. Erdoğan, Ukrayna-Rusya taraflarının ve Birleşmiş Milletlerin iştirakiyle oluşturulacak Kontrol Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da ev sahipliği yapmaya ilke olarak olumlu baktıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Azerbaycan ziyareti dönüşü sırasında bugünü işaret ederek Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmeleri planladığını belirtmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının aktardığına göre görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmeler ele alındı.

TÜRKİYE DESTEK VERMEYE HAZIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Ukrayna ile Rusya arasında müzakerelerin devamı için şu ana kadar her türlü çabayı sergilediklerini, bundan sonra da arabuluculuk dahil, ihtiyaç duyulan desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

UKRAYNA’NIN TARIM ÜRÜNLERİNİN İHRACI İÇİN GÜVENLİ KORİDOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna tarım ürünlerinin deniz yoluyla ihracı için güvenli koridor oluşturulması projesine bilhassa önem atfettiğini vurguladı.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA VE RUSYA’YI YENİDEN İSTANBUL’A DAVET

Erdoğan, iki ülkenin ve Birleşmiş Milletlerin iştirakiyle oluşturulacak Kontrol Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da ev sahipliği yapmaya ilke olarak olumlu baktıklarını ifade etti.