Türkiye, Astana'da Suriye'de gayrimeşru öz yönetim girişimlerden duyulan rahatsızlığı vurguladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2021, 18:09
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2021, 18:09

Kazakistan’da Suriye meselesinin görüşüldüğü 16. Astana Zirvesi toplantısında Türkiye, İran ve Rusya’dan yetkililer yer aldı. Toplantıda, Esed rejimi ve askeri muhalefetten temsilcilerle görüşme gerçekleşti. Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığının, Astana görüşmeleri sonrası yayımladığı açıklamada, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine kasteden ayrılıkçı gündemlerin reddedildiğine değinilerek, Suriye’de hayata geçirilmeye çalışılan gayrı-meşru öz yönetim girişimlerden duyulan rahatsızlık vurgulandı.

Suriye’deki krize yönelik 2017’de başlayan Astana formatındaki Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların onaltıncısı 7-8 Temmuz 2021 tarihlerinde Nur-Sultan’da düzenlendi. Birleşmiş Milletlerin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in de yer aldığı toplantılarda, ikili ve üçlü görüşmeler yapıldı. Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde başlayan görüşmeler, basına kapalı gerçekleştirildi. Görüşmelerde, Türk heyetini Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal temsil etti. Türk heyeti, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile bir araya geldi, daha sonra Rusya ve İran heyetleri ile ayrı ayrı görüştü.

İNSANİ YARDIMLAR VE BM’YE ÇAĞRI

Ana oturumu bugün gerçekleştirilen toplantının ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının yayımladığı açıklamada, yapılan görüşmelerde Suriye’deki insani durum ve yardımlar, Anayasa Komitesi ve siyasi süreç, İdlip’teki son durum ile Fırat’ın doğusundaki ayrılıkçı oluşum başta olmak üzere terörizmle mücadele konusunun etraflıca ele alındığı belirtildi. Bakanlığın açıklamasında, “Taraflar, Suriye’ye insani yardımların artırılması gereğini vurgulamış, bu doğrultuda uluslararası toplum ve BM’ye çağrıda bulunmuşlardır.” ifadelerine dikkat çekildi.

16. Astana Zirvesi bugün

Tarafların, Suriye ihtilafına BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca siyasi bir çözüm bulunması gereğini vurgulayarak siyasi sürecin ilerletilmesine bağlılıklarını teyit ettiklerine değinilen açıklamada, bu çerçevede, Anayasa Komitesi’nin altıncı turunun gerçekleştirilmesi ve Komite çalışmalarında Usul Kuralları ve Temel Çalışma İlkeleri’ne uyulmasının önemine vurgu yapıldı.

“AYRILIKÇI GÜNDEMLER REDDEDİLDİ”

Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine kasteden ayrılıkçı gündemlerin reddedildiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Terörle mücadele bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılan gayrı-meşru öz yönetim girişimlerinin kabul edilemez niteliği vurgulanmıştır. Sivillere ve son dönemde sivil tesislere yapılan saldırılar kınanmıştır. Bu çerçevede, tarafımızdan, PKK/YPG’nin Afrin’de 12 Haziran’da BM destekli bir hastaneye yaptığı terör saldırısı dikkate getirilmek suretiyle, saldırının yapıldığı bölgelerin ilgili mutabakatlar uyarınca terörden arındırılması yönündeki beklentimiz yinelenmiştir.
İdlip’te sahada sükunetin korunmasına yönelik bağlılık teyit edilmiş; tarafımızdan son dönemde artan ateşkes ihlallerinin bir an evvel son bulması gerektiği kaydedilmiştir.
Toplantı vesilesiyle, Astana Süreci çerçevesinde kurulmuş bulunan Zorla Alıkonan/Kaçırılan Kişilerin Serbest Bırakılması, Cenazelerin Takası ve Kayıp Şahısların Akıbetinin Tespitine İlişkin Çalışma Grubu da bir araya gelmiştir. Bu toplantıda, Çalışma Grubu tarafından beşinci proje çerçevesinde, alıkonan bazı kişilerin 2 Temmuz’da başarılı şekilde karşılıklı olarak serbest bırakılmasından duyulan memnuniyet ifade edilmiş, çalışmaların ve işbirliğinin sürmesi hususunda mutabık kalınmıştır.”