Türkiye: Arap Ligi ülkelerinin kendi emel ve gündemlerini gizlemek amacıyla ülkemizi hedef alan kalıplaşmış ithamlarının herhangi bir karşılığı yok

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Eylül 2021, 23:56
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Eylül 2021, 23:56

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi Dışişleri Bakanlar Konseyi’nin 10 Eylül’de Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen toplantısında Türkiye’yi hedef alarak kabul edilen kararlara tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında kabul edilen Türkiye’ye yönelik asılsız iddiaları tümüyle reddettiğini bildirdi.

Kahire’de Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 9 Eylül 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında “Türkiye’nin Arap devletlerinin iç işlerine müdahalesinden duyulan endişe” adlı ayrı bir oturum yapılarak Türkiye asılsız iddialarla hedef gösterildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından dün yayımlanan açıklama ile söz konusu toplantıda kabul edilen kararlarda yer alan Türkiye’ye yönelik asılsız iddiaların tümünü reddeden bir açıklama yayımlandı. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Bazı Arap Ligi ülkelerinin kendi emel ve gündemlerini gizlemek amacıyla ülkemizi hedef alan kalıplaşmış ithamlarını sürdürmelerinin dost ve kardeş Arap halkları nezdinde herhangi bir karşılığının bulunmadığı gayet iyi bilinmektedir. Kimseye faydası olmayan bu tutumlarda ısrar edilmesi, bölgede son dönemde atılan olumlu adımlarla da bağdaşmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“TÜRKİYE, EN FAZA ÇABA GÖSTEREN ÜLKELERİN BAŞINDA”

Türkiye’nin kararlı ve ilkeli tutumuyla Arap ülkelerinin egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlıklarının korunması amacıyla en fazla çaba gösteren ülkelerin başında geldiğinin vurgulandığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türkiye’nin, milli güvenliğine ve çıkarlarına yönelik tehditlerle uluslararası hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadelenin, Arap Ligi kararlarında eleştiri konusu yapılması kabul edilemez, bir anlam da ifade etmez. Bu itibarla, Arap Ligi’ni, bu tür beyhude yaklaşımlardan kurtulmaya ve Arap halkının huzur, refah ve esenliğine odaklanmaya davet ediyoruz.”