"Türkiye, 38 yıldır süren haklı mücadelelerinde Batı Trakya Türk Azınlığın her zaman yanında olacak"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 10:37
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 10:37

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, iki günlük Batı Trakya ziyaretini dün tamamladı. Kıran, Türkiye’nin, 38 yıldır süren haklı mücadelelerinde Türk Azınlığın her zaman yanında olacağını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, 5 Mayıs tarihinde başladığı Batı Trakya ziyaret programı kapsamında Selanik ve Gümülcine’nin ardından dün İskeçe ve Dedeağaç’ın Dimetoka kasabasını ziyaret etti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Batı Trakya Türk Azınlık mensuplarıyla bir araya geldi. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile görüşen Kıran, Batı Trakya Türk Azınlığı için gösterdiği gayretlerden dolayı teşekkür etti. Kıran, Mete ile görüşmesi sonrası soydaş esnafla da selamlaştı.

“38 YILDIR SÜREN HAKLI MÜCADELELERİNDE AZINLIĞIN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Bakan Yardımcısı Kıran, Selanik sonrası Batı Trakya’daki Türk Azınlığın önemli şehirlerinden Gümülcine’de olduklarını duyurarak, “Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile Gümülcine Başkonsolosluğumuzda bir araya geldik. Soydaş derneklerden Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi, Gümülcine Türk Gençler Birliği ve BT Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği temsilcileriyle buluştuk. Derneklerimizin Türk Azınlığı’nın değerlerini koruma yönündeki faaliyetlerini takdir ediyoruz.” dedi.

İskeçe Türk Birliğini ziyaret eden Kıran, Türkiye’nin, 38 yıldır süren haklı mücadelelerinde Azınlığın her zaman yanında olacağına vurgu yaptı. Kıran, “Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret ettik. Soydaşlarımız tarafından seçilen Müftümüze her anlamda güçlü desteğimiz sürecek.” ifadeleriyle desteklerini yineledi. Kıran, ayrıca “İskeçe’de soydaş eğitim kurumlarımızdan İskeçe Azınlık Ortaokul Lisesi’nde Türk öğrencilerle, velileri ve öğretmenlerimizle bir araya geldik. Eğitimin önüne çıkarılan engellerle kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Resim
Resim

DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet’i Gümülcine’deki tesisinde ziyaret eden Kıran, “Yüksek üretim standardı ve soydaşlarımızın istihdamı konusundaki katkıları ile de gurur verici işler çıkaran yatırımı için Levent Bey’i tebrik ediyoruz.” ifadelerini paylaştı.

Resim

Kıran, hayatını Batı Trakya Türk Azınlığı’na adamış dava adamı Dr. Sadık Ahmet’in kabrini oğlu Levent Sadık Ahmet, kurucusu olduğu Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve parti üyeleri ile beraber ziyaret ettiklerini duyurdu.

Resim
Resim

Kıran, ziyaretin son durağı olan Dimetoka’da Avrupa’daki en önemli Türk-İslam eserlerinden Çelebi Sultan Mehmet Camisi’ni ziyaret ederek 2017’deki elim yangın sonrası başlayan restorasyon çalışmalarını yerinde incelediklerini bildirdi.

Resim

Kıran, dün tamamladıkları ve Batı Trakya’daki soydaşlarla bir araya geldikleri Selanik ve Batı Trakya ziyaretinin ardından ülkeye döndüklerini bildirdi.