Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, KKTC'ye davet

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 17:46
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 17:46

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’daki Türk Konseyi Zirvesi’nde KKTC’ye yönelik çağrısı dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aile resmimizin daha da zenginleşmesi için önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni aramızda görmeyi canıgönülden arzu ediyoruz.” ifadeleri ile KKTC’yi konseye davet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nde konuştu. T.C. Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konsey’e üye ülkelerin liderlerini medeniyetlerin beşiği İstanbul’da misafir etmekten büyük bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aile Meclisimizin, Kadirli Doğanım Sayın Berdimuhammedov’un da gözlemci olarak iştirakiyle ikmalinden ayrı bir memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

TARİHİ KARARLARA İMZA ATILACAK ZİRVE

Tarihî kararlara imza atılacak zirvenin ülkeleri ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönem başkanlığının devralındığı Azerbaycan’ı, salgına rağmen yürüttükleri başarılı çalışmalar için tebrik etti. Erdoğan, bu sabah İstanbul’un tarihi yarımadasında, Konsey’in sekretaryasına tahsis ettikleri yeni binada üye ülke bayraklarının birlikte göndere çekilmesinin mutluluğunu paylaştıklarını dile getirdi.

“KKTC’Yİ DE ARAMIZDA GÖRMEYİ CANI GÖNÜLDEN ARZU EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dikkat çeken bir çağrıyla KKTC’yi teşkilata davet ederek, şunları kaydetti:

“Aile resmimizin daha da zenginleşmesi için önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) aramızda görmeyi canıgönülden arzu ediyoruz. Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türklerinin maruz bırakıldığı tecrit ve ambargonun hafifletilmesinde kıymetli desteklerinize güveniyorum.”