Türk Dünyası medya uzmanları Bakü'de bir araya geldi

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 19:21
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 19:21

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanı Fahrettin Altun, Bakü’de düzenlenen Türk Konseyi Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar toplantısına katıldı. Altun, Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) Türk dünyasının diğer yerlerine de sirayet etmiş bir virüs olarak nitelendirip, “Bizim vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları hiçbir soydaşımızın tecrübe etmesini arzu etmeyiz. İşte bu nedenle örgütün dezenformasyon kampanyalarına ve Türk devletlerine yabancı servisler namına sızma girişimlerine karşı uyanık olmak gerektiğini açık ve net ifade ediyoruz.” dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar Toplantısı bugün Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’ın katılımıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev’in ev sahipliğindeki toplantı, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Türkiye heyetine başkanlık eden Fahrettin Altun, toplantıda FETÖ tehlikesi üzerinde durarak açıklamalarda bulundu ve Türk Dünyası medyasına güçlerini birleştirme çağrısı yaptı.

Türk Konseyi Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar  Toplantısı Bakü'de - Avrasya'dan - Haber - TRT Avaz

“TÜRK DÜNYASININ ZENGİNLİKLERİNİN DAHA İYİ ANLATILMASI İÇİN DESTEKLEYİCİ ADIMLAR ATILMALI”

Altun, üçüncüsü yapılan ve Türk Konseyinin Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen ilk zirvesinin üzerinden yaklaşık 12 yıl geçtiğini anımsatarak, geride bırakılan 12 yılın son derece çalkantılı olduğunu, dünyanın hızlı ve kapsamlı bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini vurguladı. Altun, Türk dünyasının tarihsel, kültürel ve beşeri zenginliklerinin dünyaya daha iyi anlatılmasının ve iç turizm, kültür ve sanat alanında ortak çalışmaları destekleyici adımlar atılmasının önemine dikkat çekti.

ALTUN: TÜRK DÜNYASININ BAŞLICA SORUNLARINDAN BİRİ, DEZENFORMASYON

Altun, Türk dünyasının karşı karşıya olduğu başlıca sorunlardan birinin, dezenformasyon olduğunu altını çizerek, bununla mücadelede medya kuruluşları ve basın çalışanlarının kapasitesini artırmanın, medya okuryazarlığını toplumun tüm kesimlerine yaymanın en etkin silah olduğunu dile getirdi.

Türkiye ve Azerbaycan arasında Ortak Medya Platformu kurulduğunu anımsatan Altun, bu yapıyı Türk Konseyi üyeleriyle daha da genişletmeyi ve etkin hale getirmeyi istediklerini kaydetti.

Diğer yandan Fahrettin Altun, Kıbrıs Türklerinin hak ve hukukunun korunmasını da önemli gördüklerini ifade etti.

“TÜRKLÜĞÜN İZLERİNİ SİLİP ATMAK İÇİN YÜRÜTÜLEN SİSTEMATİK BİR KAMPANYAYA ŞAHİT OLDUK”

Özellikle Suriye, Irak ve Doğu Akdeniz’den Türklüğün izlerini silip atmak için sistematik bir kampanya yürütüldüğüne şahit olduklarını vurgulayan Altun, şunları kaydetti:

“Bu saldırıların hedefi, yalnızca fiziki mevcudiyetimizle sınırlı kalmadı; adımızı ve itibarımızı da kapsamaktadır. Söz konusu itibarsızlaştırma çabaları, dış kaynaklı olmakla birlikte maalesef içerideki iş birlikçilerin katkılarıyla devam etti. ‘Post-truth’ olarak adlandırılan bu dönemde bu tür algı operasyonları da saldırılara eşlik etti. Birbirimizi koruyup kollamak, bağışıklığımızı güçlendirmemiz mecburiyet. Hem tehdit algımızı hem de iş birliği ve dayanışma anlayışımızı günün koşullarına adapte etmek zorundayız. Bu, kardeşliğimizin gereğidir. Türklüğün karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerin başında FETÖ olarak bilinen Fetullahçı Terör Örgütü gelmektedir. Bu örgüt, yaklaşık 40 yıl boyunca devletimize bir kanser gibi musallat oldu, en hassas kurumlarımızın kılcal damarlarına kadar girdi. Ancak bu virüsün vücuttan atılması, milletimizin çelik iradesine rağmen yıllar sürdü. Söz konusu virüs, maalesef Türk dünyasının diğer yerlerine de sirayet etmiş ve farklı şekillerde kendisini göstermiştir.
Bizim vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları hiçbir soydaşımızın tecrübe etmesini arzu etmeyiz. İşte bu nedenle örgütün dezenformasyon kampanyalarına ve Türk devletlerine yabancı servisler namına sızma girişimlerine karşı uyanık olmak gerektiğini açık ve net ifade ediyoruz. El birliğiyle, vatandaşlarımızın bu tür faaliyetlere karşı direncini artırmalıyız.”

TÜRK DÜNYASINA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Türkiye Cumhuriyeti’nin iletişim alanında tüm Türk devletleriyle iş birliği yapmaya her zaman hazır olduğunu bir kez daha vurgulayan Altun konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gelin, hep birlikte, bu yeni dönemin fırsatlarından faydalanalım. Gelin, medya ve enformasyon alanında güçlerimizi birleştirerek karşı karşıya olduğumuz hibrit, yeni tehditlerle mücadele edelim. Kuşkusuz, Türkiye ve Azerbaycan’ın Karabağ Savaşı’nda ortaya koyduğu dayanışma ve iş birliği, haklı tezlerimizin tüm dünyaya duyurulmasını sağladı. El ele verdiğimizde aşamayacağımız engel olmadığını gösterdi.”